Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Gümüşhane Konas Kalesi-Kale Kalesi gümüşhane-Gümüşhane Konas Kalesi tarihi , Konas Kalesi nerede nasıl gidilir Kale Kalesi (Konas Kalesi) Gümüşhane il merkezinin 20 km. doğusunda ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Konas Kalesi - Gümüşhane, Konas Kalesi özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane Konas Kalesi-Kale Kalesi gümüşhane-Gümüşhane Konas Kalesi tarihi,Konas Kalesi nerede nasıl gidilir


  Kale Kalesi (Konas Kalesi)
  Gümüşhane il merkezinin 20 km. doğusunda, Gümüşhane-Bayburt anayolunun sağında yer alan bu kalenin de ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı kesinlik kazanamamıştır.

  Gümüşhane Kale Bucağına giden yol üzerinde bulunan Keçi Kalesi’nin izine Kiepert haritalarında rastlanmaktadır. Kiepert’in Konas olarak isimlendirdiği bu kale Konas veya Konanas olarak da tanınmaktadır. Buraya Keçi Kalesi ismi halk tarafından yakıştırılmıştır. Anadolu’nun bir çok yerindeki sarp ve yüksek olan yerlerdeki kalelere halk tarafından bu ismi verilmiştir.


  Oldukça sarp, 1.560 m. yüksekliğinde büyük bir kaya bloğunun üzerinde bulunan kalenin iki ayrı girişi vardır. Bunlardan biri batı, diğeri de doğu yönündendir. Bunlardan asıl giriş olduğu sanılan batı girişinin yanında 15 m.uzunluğunda doğal bir kayadan sığınak bulunmaktadır.

  Günümüze ulaşan ve çok iyi bir durumda olan duvarları moloz taştan yapılmış duvarları 5-15 m. yüksekliğindedir. Kalenin kuzey ve güney kesimlerinde su sarnıçları ile depo oldukları sanılan bazı mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca kale içerisinde dikdörtgen planlı penceresiz bazı mekanlar bulunmaktadır. Arka arkaya sıralanmış bu iki penceresiz mekanların ne oldukları da çözümlenememiştir. Bazılarına göre bu mekanlar hapishane olarak yapılmışlardır. Kaleden vadiye inen ve kayaların içerisine gizlenmiş bir takım yollar da bulunmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gerger Kalesi Adıyaman, Gerger Kalesi mimari özellikleri
 3. Kürtün Süme Kalesi-Gümüşhane, Kürtün Süme Kalesi tarihi
 4. Anavarza kalesi tarihi,Anavarza kalesi nerede,Adana Anazarba kalesi hakkında bilgi,Anavarz
 5. Kilitbahir Kalesi nerede,Çanakkale Kilitbahir Kalesi,Kilitbahir Kalesi mimari özellikleri,
 6. Seddülbahir Kalesi Çanakkale,Seddülbahir Kalesi nerede,Seddülbahir Kalesine nasıl gidilir,
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş