Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İdeal kilo hesabında BKİ Yöntemi İdeal kilonun hesaplanmasında türlü yöntemler var. Bunlardan biri de b oyun uz ve kilonuzun ölçülerini kullanarak hesaplanan "Beden Kitle İndeksi"

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İdeal kilo hesabında BKİ Yöntemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  İdeal kilo hesabında BKİ Yöntemi

  İdeal kilonun hesaplanmasında türlü yöntemler var. Bunlardan biri de boyunuz ve kilonuzun ölçülerini kullanarak hesaplanan "Beden Kitle İndeksi" yani BKİ..

  Marmara Üniversitesi (MÜ) Sağlık Eğitim Fakültesi Sağlık Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan, zayıflık ve şişmanlığın enerji dengesizliği sorunları olduğunu belirterek, ''Beden kitle indeksinizi (BKİ) hesaplayarak ideal ağırlığınızı bulabilirsiniz'' dedi.
  Prof. Dr. Alphan, vücuttaki çeşitli faaliyetlerin enerji harcanmasını gerektirdiğini anlatarak, hayatın sürdürülebilmesi için bu faaliyetler kadar enerjinin harcanmasının zorunlu olduğunu belirtti.

  Hareketin artıp sıklaşmasıyla kişinin enerji harcamasının da arttığını ifade eden Prof. Dr. Alphan, şunları söyledi: Kaynakwh: İdeal kilo hesabında BKİ Yöntemi

  ''Günün önemli bölümünü evde veya büroda oturarak geçiren kadınlara yaşlarına göre 1650-1850 kalori yeterliyken, ağır iş yapan kadınlar günde 2600-2850 kalori almak zorundadır. İnsanın enerji gereksinimi yaşam şekliyle yakından ilgilidir. Büyüme sırasında, bebek ve çocukların enerji gereksinimleri büyüklerden daha fazladır. İlk yaşta vücut ağırlığının kilogramı (kg) başına 100 kalori alınması gerekirken, 7-9 yaşında bu 69-78 kalori düzeyine düşer. Yetişkinlikte ise, hafif işler yapan bir kadının kg'ı başına harcaması gereken enerji düzeyi 30-33 kaloridir.''

  ENERJİ DENGESİNİN ÖNEMİ...
  Prof. Dr. Alphan, ''insanların zayıf veya şişman olmalarının nedeninin alınan ile harcanan enerji arasındaki dengesizlikten'' kaynaklandığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

  ''Zayıflık ve şişmanlık enerji dengesizliği sorunlarıdır. İnsan harcadığı kadar enerji alırsa, vücut ağırlığını dengede tutar. Alınan enerji harcanan enerjiden çok olursa, fazladan tüketilen besin öğeleri yağa dönüşerek vücutta birikir ve şişmanlık oluşur. Alınan enerji harcanandan az olursa, vücutta biriken yağ harcanır ve zayıflık oluşur.

  Enerji ihtiyacı, kişinin boyu, vücut ağırlığı, yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesine göre hesaplanmalıdır. Şişmanlığın ölçülmesinde boy ve ağırlık ölçüleri kullanılarak çeşitli formüller geliştirilmiştir. Günümüzde en geçerli olan ölçüm beden kitle indeksidir (BKİ). BKİ; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. BKİ'nizi hesaplayarak ideal ağırlığınızı bulabilirsiniz.''

  Prof. Dr. Alphan, yaş ilerledikçe doğal olarak BKİ'de artış olabileceğini vurgulayarak, 19-24 yaşları arasında arzu edilen BKİ'nin 19-24 arasında bulunması gerekirken, 65 yaşın üzerinde 24-29 arasında tutulmasının uygun olduğunu söyledi.

  Yaşlara göre uygun BKİ değerleri de şöyle:
  YaşBKİ19-2419-2425-3420-2535-4421-2645-5422-2755-6523-2865+24-29

  İdeal ağırlığı tespit etmek için BKİ formülünden yararlanılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Emel Alphan, sözlerini şöyle tamamladı:

  ''İdeal ağırlık; kişinin yaşına göre ulaşması istenen BKİ değerinin, boy uzunluğunun metre cinsinden karesi ile çarpılmasıyla elde edilir. Bu formüle göre; 1.60 metre boyundaki bir kadının BKİ'sinin 24 olması isteniyorsa, bu kişinin ideal ağırlığı 24x(1.60)?= 61.4 kilogramdır.''

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Orhan Gencebay İdeal Aşk Notaları, Orhan Gencebay İdeal Aşk Gitar Saz Notaları, İdeal Aşk
 3. Kilo Riski Ve Zararları Kilo Riski - Kilo Riski Nedir - Kilo Kaybı Hakkında - Kilo Kaybı N
 4. Kız Çocuklarında İdeal Boy Kilo Cetveli
 5. Erkek Çocuklarda İdeal Boy Kilo Cetveli
 6. Gebelikte kaç kilo alınmalı Hamilelikte kilo alımı Hamilelik Döneminde Ne Kadar Kilo Alını
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş