Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hac Nedir ? Hac , sözlükte yönelmek , ziyaret etmek anlamına gelir. Din i bir terim olarak hac ; yılın belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayında)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hac nedir, hac niçin yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hac Nedir ?

  Hac, sözlükte yönelmek, ziyaret etmek anlamına gelir. Dini bir terim olarak hac; yılın belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayında) kurallarına uygun şekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe’yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye hacı denir.
  Hac niçin yapılır?

  Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır.
  Aynı zamanda Allah’ın buyruklarını yerine getirmekle onun sevgisini kazandığımız gibi, verdiği nimetlerden dolayı da şükretmiş oluruz. Çünkü Allah sevgiye, saygıya ve ibadet edilmeye lâyık tek Varlıktır.
  İslâm’ın beş temel şartından biri olan hac hem mal hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa hac ibadetini yapmaları farzdır. Yüce Allah Kur’an’da: “Yoluna gücü yetenlerin Allah’ın evi (Kâbe)ni hac ve ziyaret etmeleri, insanlar üzerinde Allah’ın bir Hakkı’dır.”(Ali İmran suresi ayet 97) buyurmuştur. Peygamberimiz de haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak saymış, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir.
  Hac Kimlere Farzdır?

  Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır. Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:

  1.Hür, ergin ve akıllı olmak
  2.Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak
  3.Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak
  4.Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak
  5.Sağlıklı olmak
  6.Yol güvenliği bulunmak

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dua Nedir Niçin Yapılır
 3. İbadet Nedir Ve Niçin Yapılır
 4. Yasalar Niçin Yapılır
 5. Hac ibadeti nedir niçin yapılır
 6. Hac nedir niçin yapılır kimlere farzdır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş