Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

iyilik ve yardımseverlikle ilgili hadis ler İyilik İle İlgili Hadis ler İYİLİK ile ilgili HADİSİ ŞERİFLER Ravi: İbnu Abbas Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Kim
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 22      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  iyilik ve yardımseverlik ile ilgili hadisler

  Sponsorlu Bağlantılar
  iyilik ve yardımseverlikle ilgili hadisler

  İyilik İle İlgili Hadisler

  İYİLİK ile ilgili HADİSİ ŞERİFLER

  Ravi: İbnu Abbas

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse, affedilmez bir günah (şirk) işlememişse, Allah onu mutlaka cennete koyacaktır.”

  Kaynak: Tirmizi, Birr 14, (1918)

  Ravi: Amr İbnu’l-As

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Kırk iyilik vardır. En üstünü sağmal keçi bağışlamaktır. Bu iyiliklerden birini, sevab ümid ederek ve vadedilen mükafatı tasdik ederek yapan kimseyi Allah mutlaka, bu ameli sebebiyle, cennete koyar.” Ravilerden biri (Hassan) diyor ki: “Keçi bağışı dışındaki amelleri saydık: Verilen selamı almak, hapşırana yerhamukallah demek, yoldan rahatsızlık veren şeyi temizlemek vs. gibi, fakat on beşe bile ulaşamadık”

  Kaynak: Buhari, Hibe 35; Ebu Davud, Zekat 42, (1683)

  Ravi: Ebu Hüreyre

  Tanım: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye, her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir. İki kişi arasında adalet yapman bir sadakadır. Kişiye hayvanım yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır, namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldınp atman sadakadır.

  Kaynak: Buhari, Cihad 72, 128, Sulh 33; Müslim, Müsafirin 84, (720), Zekat 56, (1009)

  Ravi: Hakim ibnu Hizam

  Tanım: Ey Allah’ın Rasulü, dedim, “cahiliye devrinde yaptığım hayırlar var: Dua, köle azad etme, sadaka vermek gibi, bana bunlardan bir sevab gelecek mi?” “Sen” dedi, “zaten,daha önce yaptığın bu iyiliklerin hayrına Müslüman olmuşsun.”

  Kaynak: Buhari, Zekat 24, Büyu 100, Itk 12, Edeb 16; Müslim, İman 194-196, (123)

  Ravi: Aişe

  Tanım: Dedim ki “Ey Allah’ın Resulü, İbnu Cüd’an cahiliye devrinde sıla-i rahimde bulunur, fakirlere yedirirdi, o bundan fayda görecek mi?” Resulullah (sav) şu cevabı verdi: “(Hayır) iyiliklerin ona bir faydası olmayacaktır. Çünkü o bir gün bile “Ya Rabbi kıyamet günü günahlarımı bağışla” dememiştir.”

  Kaynak: Müslim, İman 365, (214)

  Ravi: Ebu Zerr

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Yapılan hayırdan (ma’ruf) hiçbir şeyi küçük bulup hakir görme, kardeşini güler yüzle karşılaman bile olsa (bunu ehemmiyetsiz görüp ihmal etme)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. iyilik yardımseverlik ve temizlikle ilgili hikayeler
 3. iyilik ve yardımseverlik ile ilgili hikaye
 4. iyilik ve yardımseverlik ile ilgili ayetler
 5. iyilik ve yardımseverlik ile ilgili sözler
 6. iyilik ve yardımseverlik nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş