Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Farabi Çalıştığı Alanlar Nelerdir Farabi Çalıştığı Alanlar Hangileridir Ünlü Türk bilgini Farabi , düşünce hayatına getirdiği yenilikler yanında yaptığı çalışmalarla da islam alemini ileriye taşımıştır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Farabi Çalışma Yaptığı Alanlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Farabi Çalıştığı Alanlar Nelerdir

  Farabi Çalıştığı Alanlar Hangileridir


  Ünlü Türk bilgini Farabi, düşünce hayatına getirdiği yenilikler yanında yaptığı çalışmalarla da islam alemini ileriye taşımıştır.

  Aristotales’in ortaya attığı madde ve suret kavramını hiçbir değişiklik yapmadan benimseyen, eşyanın oluşumunda, yani yaradılışta madde ve sureti iki temel ilke olarak gören Farabi’nin fiziği de, metafiziğe bağlıdır. Buna göre, evrenin ve eşyanın özünü oluşturan dört öğe (toprak, hava, ateş, su) ilk madde olan el-aklül-faalden çıkmıştır Söz konusu dört öğe, birbirleriyle belli ölçülerde kaynaşır, ayrışır ve içinde bulunduğumuz evreni (el-alem) oluştururlar.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Galileo'nun çalışma yaptığı alanlar
 3. Ali Kuşçu Çalışma Yaptığı Alanlar
 4. Galileo'nun bilimsel çalışma yaptığı alanlar
 5. Ali Kuşçu Bilimsel Çalışma Yaptığı Alanlar
 6. Farabi nin Yaptığı Çalışmalar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş