Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sucuk-salam-sosis alırken dikkat! Denetimsiz üretilen salam , sucuk , sosis ve pastırmaya sakatat katılıyor. Beslenme Uzmanı Emel Unutmaz'dan öneriler... Denetimsiz üretilen salam , sucuk ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sucuk-salam-sosis alırken dikkat!

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sucuk-salam-sosis alırken dikkat!


  Denetimsiz üretilen salam, sucuk, sosis ve pastırmaya sakatat katılıyor. Beslenme Uzmanı Emel Unutmaz'dan öneriler...


  Denetimsiz üretilen salam, sucuk, sosis ve pastırmaya sakatat katılıyor. Uzmanlar, markasız ucuz ürünlere 'dikkat' diyor....

  Salam, sucuk, sosis diye yediklerimizin ne olduğunu biliyor musunuz? Merdiven altı üretim yapanlar, etin dışında her türlü hayvansal atığı kullanarak ürettikleri salam, sucuk, sosis ve pastırmayı ucuza satarak tüketiciyi kandırıyor. Bu ürünlerin içine tavuk derisi, tavuk bağırsağı ve taşlık katıldığını, sucuğa akciğer karıştırıldığını açıklayan uzmanlar, güvenilir markalardan şaşılmaması gerektiğini vurguladı.

  MALİYETİ DÜŞÜYOR

  Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, dana eti ile yapılan bu ürünlerin sağlıklı ve lezzetli olduğunu belirterek, "Ancak, maliyeti düşürmek için, içine küçük baş hayvan etleri de konulabiliyor. Bununla birlikte üretim kalitesi düştükçe, içine tavuk derisi, kasaplarda kalan et parçaları, etin çok sinirli değersiz bölümlerinin konulduğu da biliniyor" dedi. Salam, sucuk ve sosisin içerisinde katkı maddelerinin de bulunduğunu anlatan Unutmaz, katkı maddeli besinlerin mümkün olduğunca seyrek ve az miktarda tüketilmesi gerektiğini ifade etti.  İçine nitrat katılıyor

  Beslenme Uzmanı Emel Unutmaz, salam, sucuk ve sosis gibi ürünlerin 'tadımlık' yenmesini önerdi. Bu ürünlerin içerisinde nitrit ve nitrat kullanıldığını söyleyen Unutmaz, güvenilir bir besinde bunların ne kadar kullanıldığının açıkça yazılması ve günlük en fazla tüketim miktarının da belirtilmesi gerektiğini kaydetti. Memorial Hastanesi Diyetisyeni İpek Ağaca ise, inorganik koruyucu maddeler olan, nitrit ve nitratların en çok salam, sucuk, sosis ve pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinde olduğunu söyledi. Bunların, besinlerde kırmızı-pembe rengin sağlanmasının yanı sıra, besin zehirlenmesi oluşturabilen bakterilerin çoğalmasını önlediğini anlatan Ağaca, "Fakat fazla alımı sağlık açısından son derece sakıncalıdır" diye konuştu.

  'Fazlası kanser yapar'

  Diyetisyen İpek Ağaca: Nitrit ve nitratların fazla tüketimi sonucunda kanserin ortaya çıkabildiği tartışılmaktadır. Ayrıca, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi kolesterol içeriği yüksek besinler ile fazla miktarda yağ alınacağı için, bu besinlerin tüketilmesi kalp-damar hastalıkları ile obeziteye yakalanma riskini artırır."

  Hileyi nasıl anlarız?

  Emel Unutmaz, bu gıdaları alırken, duyu organlarımızla kontrol yapabileceğimizi söyleyerek, hileleri ortaya çıkaracak pratik yöntemleri şöyle sıraladı:

  * Öncelikle dış görünüşünde küflenme veya herhangi bir bozukluk olup olmadığına bakabiliriz.

  * Zarla dolgu maddesi arasında herhangi bir boşluğun olmaması gerekir.

  * Parmak arasında sıkıştırıldığında, parmak izi kalmayacak kıvamda olmalı, hava boşlukları bulunmamalı.

  * Kokusu iğrendirici nitelikte olmamalı.

  * Kesildiği zaman yüzey rengi, dışından farklı olmamalı. Yani dışıyla içi aynı renk olmalı.

  KAYNATIP AYRIŞTIRIN

  * Ürünü aldıktan sonra bir miktar suda kaynatıp ayrıştırarak ne tür etler kullanıldığını anlayabiliriz. Farklı et kullanımları bu araştırmada fark edilebilir.

  -3 yaş grubuna kesinlikle yedirmeyin

  Memorial Hastanesi Diyetisyeni İpek Ağaca, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi besinleri özellikle 0-3 yaş grubu çocuklardan kesinlikle uzak tutulması gerektiğini kaydetti. "Bu ürünlerin tüketim sıklığına dikkat edilmelidir" diyen Ağaca, "Ayda 1-2 kereyi aşmayacak şekilde mutlaka iyi pişirilme şartı ile tüketilebilir. Ayrıca, C vitamini bakımından zengin olan domates, yeşil biber gibi besinlerle, E vitamini içeren roka, maydanoz, tere ile beraber tüketilmelidir" şeklinde konuştu.

  Tehlikeli hastalıklara zemin hazırlıyor

  Uzman Dr.Elif Güveloğlu da, koruyucu maddelerin en çok salam, sosis ve hamburger etleri gibi beklemiş etlerde, bazı hazır çorbalarda, süt tozu içeren kahve kremaları, krem peynirler, cipsler, hazır soslar, turşular, reçeller ve sirkelerde bulunduğuna dikkat çekti. Koruyucu maddelerin en büyük zararı bağışıklık sistemine verdiğini vurgulayan Güveloğlu, "Bağışıklık sisteminin yanlış çalışması sonucu ortaya çıkan aşırı duyarlılık reaksiyonları, astım, bronşit, egzema, sedef, romatizma hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor, bu hastalıklar varsa da azdırıyor" dedi.

  Sucuğun karnesi:

  * 1 milyar 250 milyonluk işlenmiş et ürünleri pazarında % 50 paya sahip.

  * İşlem hacmi 800 milyon YTL.

  * Satışlarda 'yüzde 100 dana etli' sucukların oranı yüzde 20.

  * Satışların yüzde 85'ini baharatlı ve acılı ürünler oluşturuyor.

  * Baharatı ve yağı az olanlar satıştan yüzde 15 pay alıyor.

  * Kangal sucuk yüzde 80'lik oranla sektör lideri.

  * Karışık etli sucukların yağ oranı yüzde 40'lara kadar çıkabiliyor. Yağ oranı ne kadar fazlaysa ürünün fiyatı o kadar düşüyor. Bu da yağlı sucuklara olan talebi artırıyor

  Aklınızda bulunsun

  * Sucuk ve salamların marketlerde saklanma yöntemleri güvenilir mi?

  Gıda Güvenliği Derneği (GGD): Dilimlenerek satılan ürünler mikroorganizma bulaşmasına maruz kalabilir. O yüzden marketlerde 4 derecelik dolaplarda saklanmalıdır.

  * Salam, sucuk ve pastırmanın çiğ yenmesi sağlığa zararlı mıdır?

  GGD: Salam, 72 dereceye kadar pişirilen etlerden üretildiği için zararlı etkisi yoktur. Sucuk ve pastırma farklı yöntemlerle üretildiği için pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilir.

  * İçleri işlenmiş ürünler içinde siyah renkli bazı maddeler nedir?

  GGD: Sosis, salam gibi işlenmiş ürünlere ilave edilen maddeler arasında kızarmış galeta unu ya da ekmek kırığı bulunur. Siyah renkli maddeler fazla kızarmış galeta unundan kaynaklanabilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 3. Kredi alırken en sık yapılan hatalar, Kredi Alırken Dikkat, Kredi Alırken Dikkat Etmeniz G
 4. LCD TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
 5. LCD Alırken Neye Dikkat Etmeli?
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş