Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ay Tutulmasının İzlendiği Yerler Ay Tutulması 15 Haziran 2018 Google Doodlesi - Ay Tutulması 15 Haziran 2018 Logosu jestmi - Ay Tutulması 15 Haziran 2018

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ay Tutulmasının İzlendiği Yerler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ay Tutulmasının İzlendiği Yerler
  Ay Tutulması 15 Haziran 2018 Google Doodlesi - Ay Tutulması 15 Haziran 2018 Logosu jestmi - Ay Tutulması 15 Haziran 2018 Gece Görüntüsü - Ay Tutulması 15 Haziran 2018 ada resimleri - Ay Tutulması 15 Haziran 2018 Türkiyeden Görüntüler


  Önemli günler için farklı tasarımlar sunmayı gelenek haline getiren Google, 2018'in ilk ay tutulmasında internet kullanıcılarına 'Ay Tutulması' şöleni yaşattı.

  Ay tutulması olayı ayın dünyanın yörüngesine girmesiyle güneşyen almış olduğu parlaklığı kaybetmesi sonunda görülmektedir. Ay tutulması gök olayları içerisine girmektedr. Dünya ve ay güneşten almış oldukları ışınları yansıtarak kendilerini göstermektedirler.

  Ay dünyanın etrafında dünyayla birlikte güneşin çevresinde yörünge hareketlerine göre hareketini yaparken dünyanın ve ayın güneşe dönük olan kısımları aydınlanmaktadır. Diğer taraf karanlık kalır.

  Ay dünyanın yörüngesine bağlı bir şekilde güneşin etrafında döner. Dünyada güneşin etrafında hem kendi ekseni etrafında döner. Bununla birlikte güneşin yörüngesinde dönerek hareket eder.

  Bu sırada dünya yörünge hareketine bağlı bir biçimde ay ile güneşin ortasında kalır. Bu esnada güneşten almış olduğu ışınlar dünya tarafından engellenir ve ayda ay tutulması olayı oluşur.

  Ay dünyanın gölgesine girdiğinden dolay ay tutulması ayın gölgesi dünya üstüne düştüğündeyse güneş tutulması oluşur

  Ay tutulması bu akşam gerçekleşti. Tüm dünya, 15 Haziran akşamı çok nadir yaşanan bir olaya tanık oldu. Ay tutulması 1 saat 40 dakika sürecek. Ay tutulması 15 Haziran akşamı gerçekleşecek. Bu tarihte gerçekleşecek olan Ay tutulması, normallerinden farklı olarak çok daha uzun sürecek.

  Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, 1 saat 40 dakika sürecek ay tutulması için düzenleyeceği özel etkinliğinde, meraklılarına gökyüzünü teleskoplarla izlettiriyor.

  AA muhabirinin AÜ Gözlemevi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yaşanan yılın ilk Ay Tutulması için düzenlenen özel etkinlik saat 20.00'de başladı.

  Bu kadar uzun süreli bir ay tutulması, en son 2000 yılı Temmuz ayında gerçekleşti.

  Etkinlik programında, uzmanlar eşliğinde çıplak gözle gökyüzü gözlemi, takımyıldızların mitolojik hikayeleri ile birlikte anlatımı ve teleskoplarla Ay ve halkalı gezegen Satürn'ün gözlemi de yer alıyor. Gözlemevi Müzesi de etkinlik boyunca açık kalacak.

  Ankara Üniversitesi Gözlemevi, yıl boyunca her Ay halk günü etkinlikleri ve özel gök olayları etkinlikleri ile kapılarını gökyüzü meraklılarına açmaya devam edecek.

  Bu yılın hesaplarına göre, Tutulma sırasında Ay'ın konumları şöyle olacak:

  saat 20.24 Ay'ın dünyanın yarı gölge konisi içine girmesi
  saat 21.22 Parçalı Tutulma başlangıcı
  saat 22.22 Tam Tutulma başlangıcı
  saat 23.12 Tam Tutulma ortası
  saat 00.02 Tam Tutulma sona ermesi
  saat 01.02 Parçalı Tutulmasının sona ermesi
  saat 02.00 Ay'ın Dünyanın yarı gölge konisinden çıkışı

  ÇÖMÜ'DE HALK GÜNÜ

  Yılın ilk ay tutulması dolayısıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne (ÇOMÜ) bağlı Ulupınar Gözlemevi'nde "Halk Günü" düzenleniyor.

  NASIL GERÇEKLEŞİYOR

  Tam Ay tutulması, Dünya’nın Güneş ışınlarının erişmesini engellediği bölgeye Ay’ın girmesi sonucu oluşuyor. Ay, karanlık bölgede ilerledikçe, rengi gümüşten turuncuya ve sonrasında kırmızıya dönüyor.

  Bu süreçte, sadece kırmızı Güneş ışınlarının Ay’a ulaşabilmesi nedeniyle, Ay ürkütücü ve bir o kadar etkileyici bir görünüm kazanıyor.

  Ancak Ay’ın siluetinin nasıl olacağını kestirmek zor. Bunun nedeni, tam Ay tutulması esnasında atmosferde ne kadar toz veya bulut olacağının bilinmemesi.

  BİR SONRAKİ TUTULMA ARALIKTA

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay tutulması uzmanı Fred Espenak, “Ay’ın Dünya’nın gölgesinin merkezine çok yakın geçeceğini, tutulmanın da bu yüzden uzun süreceğini” belirtti.

  Avrupa’daki izleyiciler, bu olağanüstü şovun ilk kısmını kaçıracak, çünkü tutulma Ay’ın yükselişinden sonra başlayacak. Doğu Asya ve Avustralya ise tutulmanın son kısımlarını izleyemeyecek. Güney Amerika ise tutulmanın başından sonuna kadar izlenebileceği tek coğrafya olacak.

  Güneş tutulmalarının aksine, Ay tutulmaları çıplak gözle izlenebiliyor.

  ABD’LİLER SABRETMEK ZORUNDA

  Bir sonraki Ay tutulması, 10 Aralık’ta gerçekleşecek. 51 dakika sürecek olan tutulmayı sadece ABD’nin Hawaii Aladarı ve Pasifik’in kuzey bölgeleri çok az gözlemleyebilecek.
  ABD’liler, tam Ay tutulması izleyebilmek için 15 Nisan 2018’ü beklemek zorunda kalacak.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Solunum Yolunun Açık Tutulmasının Önemi
 3. yaşadığımız yüzyılda keşfedilmemiş yerler var mıdır bu yerler nereler olabilir
 4. Trabzon gezilecek yerler, Trabzonda gezilip görülecek yerler
 5. Manisa Gezilecek Yerler, Manisa Turistik Yerler, Manisada Görülecek Yerler, Manisa Gezi Re
 6. İzmir gezilecek yerler, İzmir gezilecek yerler neres, İzmirde nereler gezilir, İzmir tarih
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş