Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklara deprem nasıl anlatılmalı Çocuklar depremle tanışmalı Depremi ailenizle konuşun , planlama yapın. Depremin ne olduğunu anlamak özellikle çocuk larda konuyla ilgili panik ve korkunun

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklara deprem nasıl anlatılmalı Çocuklar depremle tanışmalı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklara deprem nasıl anlatılmalı

  Çocuklar depremle tanışmalı

  Depremi ailenizle konuşun, planlama yapın. Depremin ne olduğunu anlamak özellikle çocuklarda konuyla ilgili panik ve korkunun azalmasını sağlayacaktır.  Yaklaşık üç yaşına gelmiş bir çocuk, depremin ne olduğunu ve ona hazırlanmak için neler yapılması gerektiğini anlayabilir. Depremlerin nasıl gerçekleştiği, bizleri nasıl etkileyebileceği gibi konuları, onun anlayabileceği bir dilde anlatmamız gerekir. Ayrıca bu yaşa gelmiş çocuklar, aile içerisinde depreme yönelik olan tartışma ve planlama çalışmalarına dahil edilmelidir. Çocukların yapılacak uygulamaları unutmamaları ve tehlikeye karşı refleks oluşturabilmeleri için tatbikatların yaklaşık altı ayda bir tekrar edilmesi gerekmektedir.

  a. Çocuklara, evin her odasındaki en emniyetli yerler gösterilmelidir. Ayrıca evin tüm çıkışlarının bilinmesi (acil durum çıkışları vb.), deprem sonrası tahliye için önem taşımaktadır.

  b. "Yat/Çök- Korun/ Kapan- Tutun" hareketi, tespit edilen emniyetli yerlerde çocuklara uygulamalı olarak gösterilmelidir.

  c. Çocuklara farklı mekanlarda yaşanabilecek depremlerde ne şekilde davranmaları gerektiği öğretilmelidir (farklı binalar, açık alan, deniz kenarı vb.). Okuldaki davranışlar, öğretmenlerce gösterilmekte ve tatbikatlar yapılmaktadır. Çocuk anaokuluna gidiyor ise, okulunda depreme yönelik eğitim yapıldığından emin olunmalıdır.

  d. Üzerinde çocuğun adı, soyadı, adresi, acil bir durum için iletişim bilgileri ve eğer varsa sağlık problemleri yazılı olan acil durum kartları hazırlanmalıdır. Bu kartlar çocukların üzerinde bulunmalı ve gerektikçe güncellenmelidir.

  e. Küçük çocukların, olası bir deprem sonrasında gaz vanalarını ya da ocağı kapatmaları beklenmemelidir. Ancak gaz kokusunu tanımaları ve böyle bir koku aldıklarında, durumu yetişkinlere söylemelerinin çok önemli olduğu mutlaka öğretilmelidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. depremle ilgili maniler, deprem manileri
 3. 2018 Zara’dan Çocuklar için Sürprizler, Zara 2018 Çocuk Kıyafetleri, Zaradan Sıcaccık Bir
 4. Deprem Nedir, Deprem Nasıl Oluşur, deprem hakkında bilgi
 5. Çocuğa cinsel konular nasıl anlatılmalı
 6. Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş