Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Evcil Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar Günümüzde hediyelerin içeriği değişim göstermekte ya da bizler de ev hayvanı sever bir toplum olmak yolundayız. Doğum günü hediyesi ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Evcil Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Evcil Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar


  Günümüzde hediyelerin içeriği değişim göstermekte ya da bizler de ev hayvanı sever bir toplum olmak yolundayız. Doğum günü hediyesi, mezuniyet hediyesi vb birbirimize sevimli kedi, köpek ya da benzeri evcil hayvanlar hediye ediyoruz.  Hayvancılık ise zaten ülkemiz kaynaklarının başında geliyor.


  Gerek sevgi kaynağı gerek ekonomik yaklaşım olsun hayvanlarla temas edenlerin hayvanlar aracılıyla bulaşan ya da hayvanlardan bulaşan hastalıkların en azından bulaşma yolunu bilmelerinde fayda var diye düşünüyorum.  Hastalıkları yazmaya başlamadan önce de vurgulamak istiyorum, tüm bu hastalıklar,


  *Hayvanların düzenli kontrolleri,


  *Aşılanmaları,


  *Hayvanlarla temas sonrası ellerin yıkanması,


  *Hijyen kurallarına dikkat edilmesi ile önlenebilir.


  Bu hastalıkların sık görülenleri;
  Toksoplazma (Toxoplasmosis): Kedilerin dışkılarında bulunan parazit yumurtalarından ağız ve solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Hastalık kadınlarda erken doğuma neden olabiliyor.
  Şarbon (Anthrax): Hastalıklı sıcakkanlı hayvanların derisi üzerinde bulunan basilin insanlara deri, yiyecekler ve solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır.
  Brusella (Brucellosis): Hasta olan koyun, keçi, sığır gibi hayvanların süt, salgı ve diğer atıkları ile doğrudan temas sonucu bulaşan bir hastalıktır.
  Kuduz (Rabies): Beyinde öldürücü tahribat yapan hastalık yarasaların, kedi, köpek ve tüm etçillerin ısırığı, tükürüğü ve solunum yoluyla bulaşır.
  Salmonella (Salmonellosis): Hasta domuz, sığır, at, köpek, kedi, vahşi hayvanlar ve kuşların dışkısında bulunan bakterinin bulaştığı su ve besinlerin oral yolla alınması ile insana bulaşır.
  Leptospiroz: Çoğunlukla yabani memeli hayvanlar, özellikle fare ve kemirgenlerin idrar ve kanı ile kontamine olmuş toprak ya da suyla bulaşır.
  Psittakoz (Psittacosis, Papağan Hastalığı): Muhabbet kuşu, güvercin, papağan, hindi, ördek ve kazların dışkısından yayılan tozların solunmasıyla insana bulaşır.
  Lyme Hastalığı: Geyik, köpek ve fareden kene ısırığı ile bulaşır.
  Veba: Kedilerin ısırması, tırmalaması ile ve pirelerle geçebilir.
  Tularemi: Özellikle tavşanlarda görülür. Kedilerin ısırma ve tırmalamasıyla da bulaşır.
  Bunların dışında Sporotrichozisi, Toxacaracanis, Echinococosis gibi mantar ve parazit enfeksiyonları kedi ve köpeklerden insana geçebilen diğer hastalıklardır.
  Hayvanların sevgisinden mahrum kalmayın, onları koruyup sevmekten de vazgeçmeyin! Gerek insan gerek hayvan aracılığıyla bulaşan tüm hastalıklara karşı üzerimize düşen, onları sokağa atmak ya da uzak kalmak değil.. koruyucu önlemlerimizi almaktır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. hayvanlardan insanlara geçen bulaşan hastalıklar
 3. İnsanlara Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar
 4. Sudan Bulaşan Hastalıklar hakkında bilgi, Su ile bulaşan hastalıklar nedir, Su yoluyla bul
 5. Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar
 6. Şap Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Bulaşıcı Hastalıklar, Hayvanlardan İnsana Bul
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş