Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tevekkül Hutbesi Tevekkülle ilgili Hutbe Tevekkül Konulu Hutbe İslam’a Göre Tevekkül Anlayışımız Nasıl Olmalı Muhterem Müslümanlar! Sözlükte "dayanmak , güvenmek , vekil tutmak" anlamlarına gelen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tevekkül ile ilgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tevekkül Hutbesi
  Tevekkülle ilgili Hutbe
  Tevekkül Konulu Hutbe


  İslam’a Göre Tevekkül Anlayışımız Nasıl Olmalı

  Muhterem Müslümanlar!
  Sözlükte "dayanmak, güvenmek, vekil tutmak" anlamlarına gelen tevekkül, ıstılahta; her hususta Allah'a güvenmek, dayanmak, teslim olmak işlerini Allah'a havale etmek demektir. Allah'a tevekkül; Allah'ın yardımına, çalışanın emeklerini boşa çıkarmayacağına, sevabını, ücretini tam vereceğine, duaları kabul edeceğine, âdil olduğuna ve haksızlık etmeyeceğine inanmak ve güvenmektir. Yoksa tevekkül; çalışmadan, sebeplere sarılmadan işi Allah'a havale etmek değildir. Bu sebeple insan, her ne iş yaparsa yapsın, o işini kurallarına uygun olarak yapmalı, çalışmalı, sabretmeli, Allah'tan başarısı için yardım istemeli ve Allah'ın muvaffak kılacağına itimat etmalidir.(1) Nitekim bir ayette şöyle buyruluyor; “İnsan için ancak kendi çalışmasının karşılığı vardır”(2)

  Kıymetli Müslümanlar!
  Tevekkül etmek, tembellik ve miskinlik olmadığı gibi, çalışma ve ilerlemeye de engel değildir. Tevekkül, çalışıp çabalamak, çalışıp çabalarken Allah'ın bizimle beraber olduğunu hatırdan çıkarmamak ve sonucu Allah'a bırakmaktır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. “Sizler Allah’a gereği gibi tevekkül etseydiniz (sabahleyin) aç çıkıp (akşamleyin) tok olarak dönen kuş rızıklandığı gibi, elbette siz de rızıklanırdınız.”(3)

  Aziz Kardeşlerim
  Bir binayı sağlam yapmayan müteahhit, tarla ekimini doğru yapmayan çiftçi, kendine emanet edilen kamu işini zedeleyen işçi ve memur, derslerine gerektiği gibi çalışmayan öğrenci, ticaretini aldatma üzerine kurmuş tüccar ve daha nice insanlar, sorumluluklarını bırakıp, gerekli çalışmayı göstermeden suçu hep başka yerlerde aradıkça, dünya ve ahirette mutlu bir sonuca eremeyeceklerdir.
  Sebeplere sarılmak her türlü doğru gayreti göstermek demektir. Merhum Mehmet Akif Ersoy’un
  Sarılmadan en ufak bir işinde esbaba
  Muvaffakiyete imkân bulur musun acaba
  Dizeleriyle dile getirdiği gibi, çalışmadan, gayret göstermeden, verilen imkânlar değerlendirilmeden ve sebeplere sımsıkı sarılmadan başarı elde edilebilir mi?

  Değerli Müminler
  Çalışma, sabır ve tevekkül birlikte olmalıdır. Çalışmadan işleri Allah’a havale etmemiz doğru olmadığı gibi başarıyı Allah’ın yardımı olmaksızın sadece çalışmamıza bağlı görmek de asla doğru olmaz. Çünkü Allah’ın izni ve yardımı olmadan başarılı olmamız kesinlikle mümkün değildir.(4)
  Hutbemi başlarken okumuş olduğum ayetin mealiyle sonlandırıyorum. “Sen, ölümsüz, diri olan Allah'a tevekkül et, O'nu her türlü övgüyle yücelterek tesbih et, Kullarının günahlarından hakkıyla haberdar olarak O yeter.”(5)

  guncelvaaz.com
  Ahmet ÜNAL
  Vaiz

  1. Dini Kavramlar Sözlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları “Tevekkül” md.
  2. Necm, 53/39
  3. İbn Mace, Zühd, 14
  4. Kur’an’dan Öğütler, DİB. Yay. c.II, s.369
  5. Furkan, 25/58

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hutbe Nedir Kısaca, Hutbe Ne Demek
 3. Tevekkül Nedir, Doğru Tevekkül Nasıl Olur
 4. Tevekkül Nedir, Tevekkül ne demek, tevekkülün manası
 5. Tevekkül,Tevekkül Nedir?
 6. Tevekkül, Tevekkül Hakkında
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş