Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz ın Hikmetleri , Namaz İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اسْتَعٖينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلٰوةِ اِنَّ اللّٰهَ مَعَ

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namazın Hikmetleri, Namaz İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Namazın Hikmetleri, Namaz İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم
  يَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اسْتَعٖينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلٰوةِ اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِرٖينَ
  قال رسول الله (صعلم): "َالصَّلاَةُ عِمَادُ الدِّينِ"


  NAMAZIN HİKMETLERİ


  Muhterem Müslümanlar!
  Dinimize göre imandan sonra Allah Teâlâ’ya karşı en önemli vazifemiz namazdır. Namaz, sayısız lütuflarından dolayı Allah Teâlâ’ya şükran ve tazimlerimizi sunmak, kusurlarımızı affettirmek için kalbimiz, dilimiz ve bedenimizle birlikte yaptığımız bir ibadettir.

  Namaz öncelikle Allah Teâlâ emrettiği için eda edilir. Bununla birlikte bütün ibadetlerde olduğu gibi namazda da dinî ve dünyevî, mânevî, ahlâkî, sosyal, hatta bedensel nice fayda ve hikmetler vardır.

  Resûlullah’ın (s.a.v.) ifadesiyle dinin direği[1] olan namaz sıkıntılı zamanlarda sığınak,[2] sevinçli zamanlarda şükür makamıdır. Allah’ın mülkünde O’nun yarattığı bedenle, O’nun öğrettiği kelimelerle O’na yönelmek, Hak ile beraber olup selâmla yeniden halka dönmektir.
  Kur’an’da işaret buyurulduğuna göre hakkıyla kılınan namaz cimrilik hastalığının ilacı,[3] sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın itici gücüdür. Günde beş vakit namazımızda kırk kere Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım isteriz[4] diyerek Allah’a teslimiyet ve tevekkülümüzü ifade ederiz. Namaz ruhu yüceltir, insanı cehennem azabından kurtarır, cennetlik kılar, ömrü bereketlendirir, yorgunluğu giderir. Hz. Peygamber (sav) namazın dinlendirici oluşuna işaret ederek “Ya Bilal! Kalk kaamet getir, namaz kılalım, rahatlayalım”[5] derdi.

  Aziz Kardeşlerim!
  Psikoloji uzmanlarının bildirdiğine göre huşû ve ihlâsla namaz kılan kimsenin hayatı tazelenir, enerjisi artar, dinlenmiş olarak işine döner, daha başarılı ve daha verimli olur. Namaz öfkeyi dindirir, sıkıntıyı dağıtır, üzüntüyü giderir. Hz. Aişe (r.a) annemiz “Rasulullah (sav) üzücü ve sıkıcı bir şey olduğunda hemen namaz kılardı”[6] diye bildirmiştir. Namaz bir eşitlik sembolüdür; müminleri kaynaştırır, birleştirir, gönüllerini Allah’a bağlar. Namaz kılınan evde, işyerinde hareket, canlılık, bereket, dirlik ve düzen olur.
  İhlâs ve huşû ile kılınan namaz insanı bir süre dünyadan ve dünya ile ilgili her şeyden uzaklaştırır. Huşû ile namaz kılmak, âyette buyurulduğu gibi,[7] kötülüklerden uzaklaştırır, iyiliklerle buluşturur, ahlâkı güzelleştirir, bizi sevilen ve sayılan bir insan kılar. Namaz kılan kişi güven kaynağıdır. Ailesine ve çevresine güzel örnektir.

  Muhterem Müminler!
  Maddi ve manevi hayatımızı düzene koyan, sayılamayacak kadar hikmetlerle donatılmış olan namazımızı aman ihmal etmeyelim!.. İki vakit arasında ruhlar namaz kılmakla temizlenir ve arınır. Gönüller Allah’ı anmakla huzura erer.[8]

  Hutbemizi bir hadis-i şerif ile bitirelim; “Her kim abdestini güzelce alır, rukû ve huşuunu tamamlayarak Allah Teâlâ’nın farz kıldığı beş vakit namazı vaktinde kılarsa, Allah o kimseyi bağışlayacağına söz vermiştir. Böyle yapmayana Allah’ın teminatı yoktur. İsterse affeder isterse azap eder.”[9]

  Muhterem Müminler!
  Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Kırgızistan’da meydana gelen iç karışıklıklar birçok insanın hayatını kaybetmesine ve 400 bin kadar Özbek kardeşimizin yurdundan yuvasından uzaklaşmasına sebep olmuştur. Milletimiz böyle mazlumlara her zaman yardım elini uzatmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu kardeşlerimiz için bir yardım kampanyası başlatmıştır. Namazdan sonra bu maksatla Kırgızistan’da zarar gören kardeşlerimize yardım toplanacaktır. Allah hayırlarınızı kabul eylesin.


  Halil KAYAGİL
  Ortaköy Camii İmam Hatibi-SİLİVRİ


  [1] Tirmizi, İman, 8
  [2] Bakara, 2/153
  [3] Meâric, 70/21–22
  [4] Fatiha, 1/5
  [5] Ebu Davud, Edeb, 78
  [6] İmam-ı Ahmed, 1/206
  [7] Ankebut 29/45
  [8] Ra’d 16/28
  [9] Ebu Davud, Salat, 9

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 09.07.2018


  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  Tıklayın


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aile (Hutbe) İstanbul Müftülüğü
 3. Hicret (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü
 4. Rüşvet - Rüşvet İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü
 5. Hac, Hac İle İlgili Hutbe - İstanbul Müftülüğü
 6. Mümin ve Namaz, Mumin ve Namaz İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş