Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan Ve Oruç , Ramazan Ve Oruç İle İlgili Hutbe-İstabul Müftülüğü بسم الله الرحمن الرحيم قال الله تعالي: يَا اَيُّهَا الَّذينَ اٰمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ramazan Ve Oruç, Ramazan Ve Oruç İle İlgili Hutbe-İstabul Müftülüğü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan Ve Oruç, Ramazan Ve Oruç İle İlgili Hutbe-İstabul Müftülüğü


  بسم الله الرحمن الرحيم
  قال الله تعالي:يَا اَيُّهَا الَّذينَ اٰمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ
  قال رسول الله (صلعم):مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ


  RAMAZAN VE ORUÇ


  Muhterem Müminler!
  Recep ayı ile başlayıp Şaban ayı ve kandillerle devam eden mânevî bir atmosferden geçerek, üç ayların sonuncusu, on bir ayın sultanı Ramazan’a yaklaşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece inşâallah ilk teravihimizi kılıp, ilk sahurumuza kalkacağız. Rabbim hepimiz için hayırlara vesile eylesin.
  Diğer zamanlara göre Ramazan’nın dinî hayatımızda ayrı bir yeri, ayrı bir önemi var, Değerli Cemaat… Çünkü Yüce Kitabımız, Mîlâdî 610 yılında, bundan tam 1400 yıl önce böyle bir Ramazan ayında yeryüzüne inmeye başladı. Allah Teâlâ bunu bize şöyle bildiriyor: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın idirildiği aydır.[1]
  Dolayısıyla Yüce Allah’ın âlemlere rahmet olarak gönderdiği, insanlık için en mükemmel ahlâk örneği olan Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya peygamberlik görevi bu ayda verildi.
  “Bin aydan daha hayırlı”[2] olan Kadir gecesi bu aydadır.
  İslâm’ın beş şartından biri olan oruç bu ayda tutulmaktadır. Fitre ve zekâtlarımızı bu ayda veririz.

  Değerli Kardeşlerim!
  Ramazan’ın ve bu ayda tutulan orucun fert ve toplum için birçok faydası vardır. Ramazanda, tövbe ve dualarımızla günahlarımızdan arınırız. Oruç sayesinde açların halini anlarız, yoksulluk içinde kıvranan, bir dilim ekmeğe, bir kaşık çorbaya muhtaç olan insanları düşünürüz. Aç kalarak, hem Allah’ın bize bahşettiği nimetlerin kıymetini anlarız, hem de yoksullara yardım etmenin insânî bir görev olduğunu idrak ederiz. Teravih namazlarında bütün Müslümanlar omuz omuza saf tutar. Böylece insanlar kaynaşır; birlik ve kardeşlik duyguları pekişir.
  Ramazan Kur’an ayıdır. Rahmet ve mağfiret ayıdır. Yapılan her bir ibadete, kat kat karşılığının verildiği, mükâfat kazanma ayıdır.
  Hadis-i Şerif’e göre, Ramazan ayında cennet kapıları ardına kadar açılır, cehennem kapıları kapanır, azgın şeytanlar zincire vurulur.[3] Bu ayın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş fırsatıdır.[4]

  Muhterem Kardeşlerim!
  Ramazan orucunun farz kılınmasının hikmeti, müminlerin kötülüklerden arınması, güzel meziyetlerle donanmasıdır. Öyleyse oruçlarımızı, farz kılınma hikmetine uygun bir şekilde tutmalıyız; sevabını azaltacak davranışlardan sakınmalıyız. Rasulullah bu konuda şöyle buyurur: “Biriniz oruçlu olduğunda çirkin söz söylemesin, kimseyle çekişmesin. Şayet birisi kendisine sataşırsa ‘Ben oruçluyum, ben oruçluyum’ desin.[5]Kim ki, yalan dolanla iş görmeyi bırakmazsa, bilsin ki onun aç kalmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur[6].
  Ramazan ayında kötü alışkanlıklarımızı, kusur ve günahlarımızı terketmeli, bütün varlığımızla Yüce Allah’a yönelmeliyiz. Bu ayı ibadet, dua ve hayır hasenatla ihya etmeli, bol bol Kur’an okumalıyız. Camilerde okunan mukabeleleri takip etmeli, evlerimizde Kur’an okuma programları düzenlemeliyiz.

  Aziz Cemaat!
  İl ve İlçe Müftülüklerimiz, bu kutsal ayın mânevî bereketinden daha fazla istifade etmemiz için çok güzel programlar hazırladı.
  Meselâ 1700 camimizde güzel sesli hafızlarımız mukabele okuyacak. 77 camide hatimle teravih kılınacak. Şehzâdebaşı ve Ümraniye Sondurak Camilerimizdeki teravihlerimiz çok özel olacak. 66 Camimizde Kur’an Ziyafeti verilecek. Kur’an-ı Kerim’in ilk âyetlerinin indiği kutlu zamanda, Kadir Gecesi’nde 113 camimiz sabaha kadar açık olacak. İstanbul Müftülüğümüzün Sultanahmet Camii’ndeki zengin programı öğle namazından önce başlayıp gece geç vakte kadar sürecek. Evlerinizde okuduğunuz, okuttuğunuz hatimleri imamlarınıza bildirin. Çünkü Kadir gecesinde Sultanahmet’te onbinlerce hatim için toplu hatim duası yapılacak, amin seslerimiz Arşa yükselecek. İtikâfa girmek isteyenler için değişik bölgelerde 113 cami tahsis edilecek. Cami girişlerine asılacak ilanlarda bütün programlar hakkında bilgi bulacaksınız.
  Ramazanınız mübarek, ibadetleriniz makbul olsun. Gönlünüz huzurla dolsun.

  İsa Gürler-Eyüp Müftüsü


  [1] Bakara, 2/185
  [2] Kadir, 97/3
  [3] Beyhaki, Şuabü’l-İman, III, 300
  [4] Beyhaki, Şuabü’l-İman, III, 306
  [5] Buhari, Savm, 2
  [6] Buhari, Savm, 8

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 06.08.2018


  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  TIKLAYIN


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Neden Ramazan, Neden Oruç, Dini Bilgiler, Ramazan İslam’ın temel esaslarından olan oruç tu
 3. Oruç Ve Ramazan İle İlgili Ayetler
 4. Ramazan'ın Ardından - (Hutbe) -İstabul Müftülüğü
 5. Ramazan ve Oruç Kavramları, Ramazan ve Oruç ile ilgili Kavramlar, Ramazan Ayı Kavramları
 6. Ramazan Hadisleri Oruç İle İlgili Hadisler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş