Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Allah Yolunda Nöbet ve Gazilik İle İlgili Hutbe Aziz ve Değerli Kardeşlerim! Allah yolunda nöbet , bu uğurda savunma yapmak ve düşmanın hücumunu önlemek üzere

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Allah Yolunda Nöbet ve Gazilik İle İlgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah Yolunda Nöbet ve Gazilik İle İlgili Hutbe  Aziz ve Değerli Kardeşlerim!

  Allah yolunda nöbet, bu uğurda savunma yapmak ve düşmanın hücumunu önlemek üzere sınırda hazır vaziyette beklemektir. Sınır ise, halkının düşmandan korkusu olduğu her yerdir. Gazi, savaşa katılıp sağ veya yaralı olarak geri dönen kimse demektir. İslam, barış dinidir. Barışın temini için insanların ve milletlerin askeri yönden güçlü bulunmaları şarttır. Barış ve güvenlik isteyenler de daima savaşa hazır olmalıdırlar. Bunun için her zaman hazır ve nazır halde nöbette olmak çok önemlidir. Aksi halde esaret ve düşmanın buyruğu altına girmek kaçınılmazdır.

  İşte bunun için İslam gazayı ve cihadı farz kılmış, dini, vatanı ve namusu uğruna savaşmayı bu uğurda şahadeti ve gaziliği Peygamberlikten sonraki en büyük manevi rütbeler olarak görmüştür. Nitekim Allahu Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

  “Müminlerden özür sahibi olmaksızın oturanlarla, Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler eşit olamazlar. Allah mallarıyla, canlarıyla cihad edenleri, derece itibariyle cihattan geri kalanlardan üstün kılmıştır. Gerçi Allah (müminlerin) hepsine de en güzel olanı (cenneti) vaat etmiştir. Ama mücahitleri büyük bir mükâfat ile kendi katından dereceler, bağışlanma ve rahmet ile cihattan geri kalanlara üstün kılmıştır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(1)

  Muhterem Müminler!

  Herkes kendi kutsal bildiği manevi değerler uğrunda mücadele ve mücahede eder. Bu uğurda kimileri şehit kimileri de gazi olurlar. Gazilerimizin, Allah’ın şehitlere vaat ettiği nimetlere ben nail olamayacak mıyım? diye üzülmelerine gerek yoktur. Çünkü Peygamber (sav) Efendimiz gaziler için: “Allah yolunda yaralanan herhangi bir kimse kıyamet gününde yarasından kanlar aktığı halde Allah’ın huzuruna gelir. Rengi kan rengi gibidir. Fakat kokusu misk kokusu gibidir.”(2)

  Aziz Müminler!

  Bizim ecdadımız “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum, vatan sağ olsun” inancı ile düşmanlara karşı dimdik kıyamda durmuşlar ve tarih boyunca hiçbir milletin esareti altına girmemişlerdir. Bu şerefe nail olmayı, vatanı savunarak sınır boylarını bekleyerek, gece gündüz demeden düşmanlardan gelecek hücum ve taarruzlara karşı nöbet tutarak başarmışlardır. Zira Allah yolunda vatan beklemek de çok şerefli bir vazifedir. Peygamber (sav) Efendimiz: “Allah rızası için sınırda bir gece nöbet beklemek dünya ve dünyadaki her şeyden hayırlıdır.”(3) “Her ölenin amel defteri kapanır. Yalnız Allah rızası için yurt sınırında nöbet bekleyenlerin amel defteri kapanmaz. Kıyamete kadar amellerinin sevabı yazılır ve kabir fitnesinden emin olur.”(4) “İki gözü cehennem ateşi asla yakmaz, biri Allah korkusundan ağlayan, diğeri de Allah rızası için gece nöbet bekleyen gözdür.”(5)

  Bu duygularla bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, görevleri başında vatan müdafaası için nice zorluklara göğüs geren güvenlik güçlerimize Allah’tan inayet ve zafer temenni ederek 19 Eylül Pazar günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Gaziler Günü’nün vatanımıza, milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini ve gazilerimize sabırlar ihsan etmesini Yüce Allah’tan temenni ediyoruz.

  _____________________________________________

  1) Nisa, 4/95-96
  2) R.Salihin, 2/1300
  3) R.Salihin, 2/1295
  4) R.Salihin, 2/1297
  5) R.Salihin, 2/1310

  Salı, 14 Eylül 2018 17:02 Cuma TEKELİ K.Yenice Ks.H.Ramazan C.İ-H Kaman/KIRŞEHİR 17.09.2018 Tarihli Hutbesidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Allah'ın Sana Verdiğinden (O'nun Yolunda Harcayarak) Ahiret Yurdunu İste Ama Dünyadan Da N
 3. Allah Sevgisi (Hutbe) - İstanbul Müftülüğü
 4. Allah Yolunda Hicret Etmek İle İlgili Hutbe
 5. Gazilik ve Gazilerimiz - Şehitler ve Gaziler Haftasıyla İlgili Hutbe
 6. Allah Yolunda Islami Resim - Allah Yolu Sevgi Yolu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş