Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir , İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri , İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir, ,İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu

  Sponsorlu Bağlantılar
  İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir

  İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir,İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri,İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu,İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu nedir

  Bölge, Ana*dolu’nun orta kısmında yer alır. Bu konumu sebe*biyle “Orta Anadolu” da denir.

  İç Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümü 151.000 km2 olup, bu alan Türkiye topraklarının %20′sini kaplar. Doğu Anadolu’dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur.

  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

  Bölge, yeryüzü şekilleri bakımından sade bir görünüme sahiptir.

  Yer şekilleri çeşitlilik göstermez. Engebe*li araziler fazla olmadığı için, kara ve demiryolu ulaşı*mına oldukça elverişlidir. Bölgenin çoğu yerinde ge*nellikle 1000 m yükseltiye sahip düzlükler bulunur.En alçak yerleri olan Sakarya ve Kızılırmak vadilerindeki yükselti 700 m civarındadır.

  Bölgenin güneyinde Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan dağlar volkanik kökenli dir. Başlıcaları; Hasandağı, Karacadağ, Karadağ, Erciyes Dağı ve Melendiz Dağları’dır.

  Bölgedeki kıvrım dağları ise doğuda geniş bir alan kaplar. En önemlileri, Ak dağlar, Hınzır Dağı, Tecer Dağı ve Yıldız Dağları’dır.

  Platolar en fazla bu bölgemizde yer alır. Batıda Haymana ve Cihanbeyli, güneyde Obruk, doğu*da da Bozok (Kızılırmak) plâtolarıyla, Ege Bölgesi sınırı boyunca Yazılıkaya (Bayat) ve Doğu Anado*lu Bölgesi sınırı boyunca da Uzunyayla gibi platolara sahiptir.

  Tuz Gölü çevresi Türkiye’nin en büyük kapalı havzasıdır.

  İç Anadolu’nun bazı ovaları oldukça geniştir. Konya ovası, Türkiye’nin en büyük ovasıdır. Eski bir göl tabanıdır. Geniş ovalardan diğeri Tuz Gölü’nün gü*neyindeki Aksaray Ovası’dır. Haymana platosunun batısındaki Yukarı Sakarya Ovası da geniş alan kaplar. Küçük ovalar olan Eskişehir, Ankara, Kay*seri ve Develi ovaları, platolar arasındaki çukurluklarda yer almaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doğu Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri konumu
 3. Doğu Anadolu Bölgesinin Coğrafi Konumu
 4. İç Anadolu Bölgesinin Coğrafi Konumu
 5. Güneydoğu Anadolu bölgesinin coğrafi konumu nedir
 6. Doğu anadolu bölgesinin coğrafi konumu nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş