Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Büyüklerimize neden saygı göstermeliyiz İnsana sevgi ve saygı din imizin emri ahlaki değerlerimizin temel taşıdır. Küçüklere sevgi , Büyüklere saygı , güzel ahlaktır ve ibadet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 63      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Büyüklerimize neden saygı göstermeliyiz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyüklerimize neden saygı göstermeliyiz

  İnsana sevgi ve saygı dinimizin emri ahlaki değerlerimizin temel taşıdır. Küçüklere sevgi, Büyüklere saygı, güzel ahlaktır ve ibadet sayılır. Nitekim Peygamberimiz (sav); “ Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı duymayan bizden değildir” buyurmuştur. (Tirmizi 7/155)


  Yüce Rabbimizin diğer varlıklardan farklı olarak insanlara bahşettiği en güzel özelliklerin başında sevgi, saygı ve merhamet duyguları gelir. İnsan ancak bu yüce duygular sayesinde mutlu olabilir. Bizlere düşen yüce Allah’ın emrettiği, Peygamber Efendimizin yaşayarak gösterdiği şekilde hareket ederek, yaşlılarımıza saygı ve hürmet etmelidirler. İyilik yapan iyilik bulur. Seven sevgi görür. Saygılı olan saygıyla karşılanır. Atalarımız bu gerçeği “Bugün bana yarın sana; etme bulma dünyası ” sözleriyle özetlemişlerdir.


  Küçüklerimize sevgi, şefkat ve merhamet, onların ruh sağlığının korunması ve gelişiminde, zekâ ve karakterlerinin oluşumunda önemli bir etkendir.
  Yüce Allah (c.c.) çocuklarımızı sevmeyi, şefkat ve merhamet etmeyi ve en iyi şekilde eğitmeyi emretmiştir. Çünkü çocuklarını eğitmeyen güzel ahlak değerleriyle yetiştirmeyen toplumların geleceğinden umudu olamaz Küçükler sevgiyi ve sevmeyi büyüklerinden öğrenirler. Bu noktada Sevgili Peygamberimiz.(s.a.v.) bize örnek olmuştur. Bizler de çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olmalıyız.  SONUÇ:
  Sevgi ve saygı, büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden, muhabbet bağını kuran fevkalade bir iksirdir. Büyükler küçüklere sevgide, küçükler de büyüklere saygıda kusur etmemeli. Dinimiz, insanların birbiriyle görüşüp konuşmalarına, toplum halinde yaşamalarına büyük bir önem vermiştir. İnsanların birbirleriyle geçinmelerinde samimiyet, tevazu, sadelik, zorlanmama, karşılıklı yardım, nezaket, saygı, sevgi ve hayırseverlik bir esastır. Medeniyetin ve huzurun temelini karşılıklı sevgi ve saygı meydana getirir.
  Bu özellikten yoksun olan bir toplumda sıkıntılar baş gösterir, kin ve düşmanlıklar görülür. O halde insanlar birbirlerini sevmeli ve saymalı, gençler yaşlılara, bilmeyenler bilginlere ve bildiğini paylaşıp öğretenlere, çocuklar anne-babalarına, öğrenciler öğretmenlerine, cemaate iştirak edenler imamlarına hürmet ve saygı göstermelidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İhtiyaç, İstek Ve Görüşlerimizi Belirtirken Başkalarının Duyarlılıklarına Neden Saygı Göst
 3. Büyüklerimize Saygı İle İlgili Kompozisyon
 4. Kişilerin Duyarlılıklarına Neden Saygı Göstermeliyiz
 5. istiklal marşı ve bayrağımıza neden saygı göstermeliyiz konusuyla ilgili görseller
 6. Bayrağımıza ve İstiklal Marşımıza nasıl saygı göstermeliyiz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çok teşekkür ederimmm..... 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  Çok teşekkür ederim....


 11. Misafir Üye

  Çok güzel olmuş Tesekkur ederim ödevimi yaptim bu site sayesinde☺😊


 12. Misafir Üye

  Tesekkurlerrr.Ödevimi yaptim bu site sayesinde


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş