Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

israfın zararları nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İsrafın Zararları İle İlgili Sloganlar İsrafın Zararları İle İlgili Şiirler İsrafın Zararları Kısaca İsrafın Zararları Nelerdir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İsrafın Zararları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İsrafın Zararları

  İsraf, beden ve çevre sağlığını bozan bir sebeptir. Nasıl ki, fazla yiyip içmek, içki ve uyuşturucu gibi haram olan israflara girmek beden sağlığını bozuyorsa, ihtiyaç fazlası tüketim de çevre dengesinin bozulmasına sebep oluyor. (Aşırı tüketimin çevre dengesini ne kadar bozduğunu, artık ilim adamlarından sıradan insanlara kadar herkes tartışıyor).

  İsraf, manevî dilencilik zilletine düşüren bir sebeptir. Yani insan, gelenek görenek gibi sebeplerle zorunlu ihtiyaç olmayan şeyleri alıp tüketmeye başlarsa, gelir gider dengesi bozulur. Başkalarından borç para almaya kendini mecbur hisseder ve manevî dilenciliğe ve sefalete düşer.

  Gereksiz yere tüketilen her litre su, alınan fazladan her kıyafet, küremizi daha fazla ısıtıyor ve hem onda yaşayanlara hem de o yaşayanları Yaratan’a karşı büyük bir zulüm oluyor.

  İsraf, sefahatin, sefahat de sefaletin kapısıdır.
  İsraf, nimet içindeki lezzetleri hissedememenin sebebidir.
  İsraf, nimetlerdeki lezzetin tadını alamamanın da sebebidir.
  Daha bunlar gibi pek çok sebep ve hikmet sıralanmıştır ki, bunlardan israfın ne kadar şer olduğu ve insanı şerre götürücü önemli bir sebep olduğu açıkça anlaşılıyor. Kur’ân ve Sünnet her türlü şerri yasakladığı gibi şeytanların at kişnettiği israf alanını da yasaklamıştır. “İsraf şeytanların kardeşidir"

  Kur’ân şöyle buyuruyor:
  "Ey âdemoğulları! Yiyin için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez." Çünkü "israf edenler şeytanların kardeşleridir."

  Peygamber Efendimiz de (a.s.m.) şu sözlerle israfı, ihtiyaç fazlası tüketimi yasaklamıştır:
  "Yiyiniz, sadaka veriniz, giyiniz. Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız." 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş