Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişten Günümüze İstanbul Geçmişten Günümüze İstanbulla ilgili bilgi İstanbulun isim leri Geçmişten Günümüze İstanbul İstanbul , yerleşim tarihi 300 bin , kentsel tarihi yaklaşık 3
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Geçmişten Günümüze İstanbul, İstanbul tarihi hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçmişten Günümüze İstanbul
  Geçmişten Günümüze İstanbulla ilgili bilgi
  İstanbulun isimleri

  Geçmişten Günümüze İstanbul

  İstanbul, yerleşim tarihi 300 bin, kentsel tarihi yaklaşık 3 bin, başkentlik tarihi 1600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir. Şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit ve metropolit yapısını korumuş ve tarihsel süreçte eşsiz bir mozaik halini almıştır. Uzun zaman dilimleri boyunca her alanda merkez olmayı ve iktidarda kalmayı başaran dünyadaki ender yerleşim yerlerinden biri olan İstanbul geçmişten günümüze bir dünya başkentidir.

  İstanbul'un tarihi ana hatlarıyla beş büyük döneme ayrılabilir:
  Tarih öncesi dönem,
  Byzantion dönemi,
  Konstantinopolis dönemi,
  Konstantiniyye dönemi
  İstanbul dönemi.

  Tarih öncesi dönem (M.Ö. 3000-M.Ö. 667)

  Küçükçekmece Gölü kenarında bulunan Yarımburgaz Mağarasında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere rastlanmıştır. Bu dönemde gölün çevresinde Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağı insanların yaşadığı sanılmaktadır.

  İlk belirgin yerleşim sahipleri olarak Megaralılar’ın insanı olarak kabul edilmektedir. Megaralılar, bugünkü Kadıköy'e yerleştiler ve "Khalkedon" adını verdiler. Ayrıca Kadıköy 'e bağlı Fikirtepe'de de çeşitli buluntular ortaya çıkmıştır. Elen Mitolojisi'ne göre Batum'a doğru yola çıkan 40 Yunanlı, İstanbul Boğazı'ndan geçerken, bugünkü Sarayburnu'nda karaya çıkmış, bulundukları yere, "Altın Boynuz" dedikleri Haliç'e ve Khalkedon'a yerleşmişlerdir.

  Byzantion ve Bizans dönemi (M.Ö 667-M.S. 330)

  İstanbul, bu dönemde adı Byzantion olan antik bir Yunan şehir devleti olarak kurulacak, kısa zamanda gelişip güçlenecek ve dönemin merkezi gücü Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilecektir. Romalilar tarafindan Byzantion, latinleştirilecek ve Byzantium olarak Roma İmparatorluğu'nun önemli şehirlerinden biri haline gelecek, adı değiştirilecek önce Byzantium sonra Augusta Antonina diye anılacaktır.


  Konstantinopolis ve Bizans İmparatorluğu dönemi (330-1453)

  İstanbul'un bu dönemde adı Konstantinopolis olarak değişecek, önce Roma İmparatorluğu'nun sonra Bizans İmparatorluğu'nun başkentliğini yapacaktır. Bizans başkenti Konstantinopolis yaklaşık 1000 yıl boyunca Orta Doğu'ya hakim bir şehir konumuna yükselecektir.

  Konstantiniyye ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi (1453-1922)  İstanbul bu dönemde büyük bir cihan imparatorluğunun başkenti olacak, üç kıtada yayılan toprakları 400 yıldan uzun süre hakimiyetinde bulunduracaktır.

  Kentin 29 Mayıs 1453'te II. Mehmed tarafından fethedilmesinden sonra Osmanlı dönemi başlar.
  Müslümanlarca Konstantiniyye olarak adlandırılan şehri, Rumlar Yunanca "εις τήν Πόλι(ν)" (/is tin boli/) yani "şehir'e" olarak kullanmışlardır. Osmanlı'da da bu ismi Istanbul olarak sıkça kullanılmıştır. Ruslar ise şehre Çarigrad (Çarın şehri) adını kullanmışlar. Şehrin Balkanlar'daki adı Stambul olmuştur.
  13 Kasım 1918 tarihinde İtilaf devletleri tarafından işgal edilen şehir, 6 Ekim 1923 tarihinde Türk ordusunun şehre girmesiyle sona ermiştir.

  Türkiye Cumhuriyeti dönemi (1923-)  13 Ekim 1923'te Ankara'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti ilan edilmesiyle İstanbul, M.S. 330'dan beri sürdürdüğü başkentlik özelliğini kaybetmiştir.
  28 Mart 1930'da Konstantinopolis (Konstantiniyye) adı tamamen yürürlükten kaldırılmış ve şehrin resmi adı İstanbul olmuştur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İstanbul Boğazı İstanbul Boğazı Tarihi - İstanbul Boğazı Hakkında - İstanbul Boğazı Özelli
 3. İstanbul'da Nüfus En Çok Nerelerde Toplanmıştır, İstanbul nüfusu hakkında bilgi
 4. İstanbul İlinin İlçeleri nelerdir, İstanbul'un ilçeleri, İstanbul'un ilçelerinin isimleri,
 5. İstanbul'un Tarihi Mekanları -İstanbul'un Kız Kulesi,Kız Kulesinin tarihi, Kız Kulesi hakk
 6. İstanbul'un Tarihi Mekanları -İstanbul'un Galata Kulesi,galata kulesi tarihi,galata kulesi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş