Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kent ve Kır Yerleşmeleri Nedir Kent ve Kır Yerleşmeleri Ne Demektir Türkiye’de nüfusu 10 000′den az olan yer¬leşmelere kır yerleşmesi , fazla olan yerleş¬melere de
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kent ve Kır Yerleşmeleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kent ve Kır Yerleşmeleri Nedir
  Kent ve Kır Yerleşmeleri Ne Demektir


  Türkiye’de nüfusu 10 000′den az olan yer¬leşmelere kır yerleşmesi, fazla olan yerleş¬melere de kent yerleşmesi denilmektedir. 1927 yılındaki ilk nüfus sayımında nüfusun % 75,8′inin kırsal kesimde, % 24,2′sinin kentlerde yaşadığı görülmüştür. Bu oran 1985′de eşitlenmiştir. 2007 yılında nüfusun % 70,5 {49,747,859 kişi)’i kentlerde ya¬şarken, % 29,5 (20,838,397 kişi)’i kırsal yer¬leşmelerde yaşamaktadır.

  Ölüm oranlarının düşmesi sosyal ve eko¬nomik yaşantıdaki iyileşmelerin açık bir göstergesidir. Doğum oranlarının düşüşü ise daha ziyade sanayileşme ve şehirleşme olguları ile ilgilidir.
  - Neden?
  - Çünkü; sanayileşme ve şehirleşme (bir anlamda gelişme) sürecindeki ülkelerde ailelerin yapmayı düşündüğü ve ihtiyaç duy¬duğu çocuk sayısı yıldan yıla azalmaktadır. Zaten gelişmekte olan ülkelerde sosyoekonomik kalkınma ile ters orantılı olarak doğal nüfus artış hızının düşmesi adeta bir kural gibidir. Bu nedenle Türkiye’nin nüfus artış hızının yüksek olması sebebiyle paniğe kapılmak yersizdir.
  - Neden?
  Çünkü; bugünün gelişmiş toplumları da aynı süreci geçmişte yaşamışlar ve günü¬müzde artık nüfus artış hızını yükseltici politikalar üretmeye başlamışlardır

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fonksiyonlarına Göre Kent Yerleşmeleri Nedir
 3. Paleolitik Dönem Yerleşmeleri
 4. Köy altı yerleşmeleri oluşturan başlıca sebepler nelerdir?
 5. Meskenlerin yerleşimine göre kır yerleşmeleri
 6. On Üç Yıl Sonra Kitap Özet - Jasper Kent Kitapları - Jasper Kent Kitap Tanıtım
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş