Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

laiklik nedir vikipedi özet yazı lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Laiklik Nedir Kısaca Laiklik İlkesi Nedir Kısa Bilgi Laiklik Nedir Sözlük Anlamı Laiklik nedir,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 16      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Laiklik Nedir Vikipedi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Laiklik Nedir Vikipedi

  Laiklik ne demek? (Ticari terimler kategorisi)

  (Secularism) Devlet yönetiminde dünya işleri ile din işlerinin birbirinden ayn tutulması ilkesi. Çağdaş toplumlarda devlet yönetimi din kurallarına değil, bilimsel ve teknolojik yöntemlere dayanır. Laiklik, dinsizlik olmayıp din ve vicdan özgürlüğünün zorunlu bir koşuludur. Atatürk Devrimleriyle Türk toplumu Laiklik ilkesi üzerine oturtulmuş ve bu ilke devlet hayatında temel dayanaklardan birini oluşturmuştur.

  Anayasasında laikliği kabul eden (bazı) devletler

  1- Fransa (1958 Anayasası'nın 1. Maddesi)
  2- Japonya (1946 Anayasası'nın 20. Maddesi). Ancak hükumette dini parti mevcuttur.
  3- Meksika (1917 Anayasası'nın 3. Maddesi)
  4- Portekiz (1976 Anayasası'nın 41. Maddesi)
  5- Türkiye (1982 Anayasası'nın 2.Maddesi )

  Anayasaya bakılınca "laiktir" ibaresi olmayan fakat laik olan devletler

  1- Amerika Birleşik Devletleri
  2- Azerbaycan
  3- Hindistan
  4- Küba
  5- İrlanda
  6- Avustralya
  7- Endonezya
  8- Senegal
  9- Mali
  10- Tunus

  Sözlükte "laiklik" ne anlama gelmektedir?

  1- Laik olma durumu, laisizm.
  2- Devlet ile din işlerinin ayrılığı.

  Tarihçesi

  Eski çağlardan beri din, insanların, günlük yaşamında, toplumsal düzende ve devlet yönetiminde etkili oldu. Özellikle Hıristiyanlık Avrupa'da ortaçağ sonlarına kadar her alanda söz sahibiydi. Papalar krallara hükmedebiliyor, papaz, rahip, ya da keşiş gibi din adamları Hıristiyan dininin kurallarına göre insanların yaşamını yönlendiriyorlardı.

  Zamanla değişen ve gelişen ticaret ilişkileri, kentlerin zenginleşmeye başlaması, Hıristiyan olmakla birlikte ayrı mezheplerden olanların çoğalması gibi etkenler Hıristiyan dininin dönemin yeni koşullarına göre gözden geçirilmesini gerektirdi. 16. yüzyılda dinde Reform hareketi oldu. Edebiyat, sanat ve bilimde Rönesans diye adlandırılan canlanma ve atılım dönemi de 15. ve 16. yüzyıllarda gerçekleşti. Böylece Hıristiyan dünyasında din, yaşamın birçok alanında etkisini yitirmeye başladı. Özellikle eğitim ve öğretim alanında yenileşmeler oldu. Din kurallarına uygun eğitim yapan kurumların yani sıra özgür düşünceye ve inanç özgürlügüne dayanan eğitim kurumları devlet tarafından açılmaya başlandı. 1789 Fransız Devrimi'nden sonra laiklik yavaş yavaş devletin bütün kurumlarında ve toplumda kendini kabul ettirdi.

  En son 2008'de Türkiye'de parti kapatma davalarıyla ilgili olarak Avrupa Birliği, jakoben laiklik yerine demokratik laiklik kavramını tercih ettiğini belirtmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş