Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Karbonhidrat Nedir? Vücut enerjisinin ana kaynağıdır. Vücudun yağlarını verimli olarak yakmasını sağlar. Bazı karbonhidratlar , taze sebzeler , meyveler baklagiller ve baklagiller kullanılarak yapılmış yemekler

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karbonhidrat Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karbonhidrat Nedir?

  Vücut enerjisinin ana kaynağıdır. Vücudun yağlarını verimli olarak yakmasını sağlar. Bazı karbonhidratlar,taze sebzeler,meyveler baklagiller ve baklagiller kullanılarak yapılmış yemekler vücudun lif gereksinimini karşılar. Ekmek, makarna, pirinç,mısır,patates,kuru fasulye,şekerli yiyecekler de bulunur.

  Mutlaka herkesin başına gelmiştir. Durup dururken birden canımız baklava pasta yemek ister. Bir parça tatlı yedikten sonra da bu isteğimiz sönüverir. Peki bu niye olmaktadır? Tatlıya olan daha doğrusu şekere olan bu ilgi nereden kaynaklanıyor? Bu ilginin kaynağı vücudun çok önemli enerji deposu olan karbonhidrata duyulan gereksinimden yani enerjiye olan ihtiyaçtan meydana geliyor. Çünkü şeker ve nişasta tamamen karbonhidrattır. Karbonhidratlar vücudumuzun ana enerji kaynağıdır. Aslında bütün besinler vücuda enerji sağlayabilirler. Fakat değerleri farklıdır.

  Karbonhidratlar çok çeşitlidir: Glukoz fruktoz galaktoz sakkaroz laktoz maltoz nişasta selülöz glikojen… Bunlar hakkında çok kısa bilgilere sahip olmamızda fayda vardır.

  -GLİKOZA üzüm şekeri de denir. En çok bulunduğu yiyecekler üzüm ve üzümden yapılan içecekler ve ayrıca baldır.

  -FRUKTOZUN diğer adı meyve şekeridir. Pekmez incir dut gibi meyvelerde ve balda bulunur.

  -GALAKTOZDA glikozla birleşmiş olarak süt şekeri içinde bulunur.

  -SAKKAROZ en çok şeker pancarı ve kamışında bulunur. Günlük kullandığımız çay şekeridir.

  -LAKTOZ anne sütünde ve memelilerin sütlerinde bulunur.

  -MALTOZ arpa ve baklagillerde bulunan karbonhidrattır.

  -NİŞASTA çok sayıda glikozun birleşmesi sonucu oluşur. Bir çok bitkinin tohumlarında ve yumrularında depo edilir.

  -SELÜLÖZ 3000 tane glikozun moleküllerinin birbirine yapışmasıyla oluşan ve bitkilere desteklik veren karbonhidrattır.

  -Karbonhidratlar vücudun enerji deposudur. Vücudun çalışması için gerekli olan enerjiyi verirler. Ağır beden hareketleri için en elverişli enerji kaynağıdır.

  -Vücudun su ve elektrolit kaybını önler. Kalın bağırsakları çalıştırarak zararlı artık maddelerin bağırsaklarda uzun süre kalmasını önler.

  -Proteinin enerji olarak kullanılmasını önleyerek proteine olan gereksinmeyi azaltır.

  -Karbonhidratlar vücuda alınmadığı veya çok az alındığı durumlarda (şeker hastalığında olduğu gibi) vücut enerjiye olan ihtiyacını yağ ve proteinden karşılar. Bu durumda kanı asit yapan maddeler gereğinden çok oluşur vücudun çalışma düzenini bozar. İşte karbonhidratlar bu durumu önler.

  Karbonhidratlar çoğunlukla bitkisel yiyeceklerde bulunur. İhtiyaçtan fazla alınan karbonhidratlar yağa çevrilerek şişmanlığa neden olduklarından çok çabuk kilo alan insanlar için nişasta şeker ve tahıldan yapılan yiyecekler fazla alınmamalıdır. Ayrıca fazla alınan karbonhidrattan dolayı diş çürümeleri olmaktadır. Bilhassa çocuklarda fazla şeker alımından dolayı dişler çok kolay çürüyebilir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karbonhidrat Nedir Kısaca
 3. İnsan Vücudunda Karbonhidrat Depolanması Sınırlı Olduğu Halde Fazla Miktarda Karbonhidrat
 4. Karbonhidrat Nedir Hangi Besinlerde Bulunur
 5. Karbonhidrat Nedir ve Vücuttaki Görevleri Nelerdir
 6. karbonhidrat nedir, karbonhidrat ne demektir ?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş