Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Lahik , Lahik Nedir Sözlükte "birinin ardından yetişmek , tâbi olmak; birinci meyveden sonra gelen ikinci meyve" gibi anlamlara gelen lâhik , namaz a imam

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Lahik, Lahik Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Lahik, Lahik Nedir

  Sözlükte "birinin ardından yetişmek, tâbi olmak; birinci meyveden sonra gelen ikinci meyve" gibi anlamlara gelen lâhik, namaza imam ile başlayıp, namaz esnasında başına gelen bir durum sebebiyle namaza ara vermek zorunda kalan ve bu sebeple namazın bir kısmını imam ile birlikte kılamayan kimse demektir.
  İmamla birlikte namaza başlayıp da abdesti bozulan kimse, dünya işleriyle meşgul olmadan ve namazı bozacak bir fiil yapmadan hemen çıkıp en yakın yerden abdest alarak geri döner ve bıraktığı yerden namazını tamamlar. İmamla birlikte başladığı namaza, uyku, gaflet, sıkışıklık gibi sebeplerle ara vermek zorunda kalan kimse, bu mazeretleri ortadan kalktığında namazı bozan bir fiil yapmadan kaldığı yerden namazını tamamlar. Lâhik, mümkünse önce kaçırdığı rekatları veya rükünleri yapar, sonra imama uyar ve imam ile birlikte selam verir. Kaçırmış olduğu rekatlarda Kur'ân okumaz ve kendisinin yaptığı bir hatadan dolayı sehiv secdesi yapmaz.


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kaçırmış olduğu rekatları önce kılması halinde, imama yetişemeyeceğini anlarsa, hemen imama uyar. İmam namazı bitirince kaçırdığı rekatları veya rükünleri yerine getirir. Bu esnada imam sehiv secdesi yaparsa, imamla sehiv secdesi yapmadan ayağa kalkar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.
  Abdest alıp döndüğünde, imam namazı tamamlamış ise, imamın arkasında namaz kılıyormuş gibi namazını tamamlar; yani Kur'ân-ı Kerim okumaz, yaklaşık olarak imamın bekleyeceği kadar bekler, rüku ve secdede tesbihleri, oturuşlarda da tahiyyat ve diğer duaları okur. (İ.P.) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş