Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Anevrizma Nedir Anevrizma Belirtileri Anevrizma Tedavisi Tıpta anevrizma , beyin damarlarının zayıf noktalarında oluşan bir çeşit ‘baloncuk’ olarak tanımlanıyor. Beyin kanamalarının en büyük nedeni olan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Anevrizma Nedir, Anevrizma Belirtileri, Anevrizma Tedavisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Anevrizma Nedir
  Anevrizma Belirtileri
  Anevrizma Tedavisi


  Tıpta anevrizma, beyin damarlarının zayıf noktalarında oluşan bir çeşit ‘baloncuk’ olarak tanımlanıyor. Beyin kanamalarının en büyük nedeni olan anevrizmaların yırtılmadan farkedilmesi yaşamsal önem taşıyor.

  Florance Nightingale Hastaneleri Nöroşişurji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, yapılan istatistiklere göre aşağı yukarı henüz kanamamış 3 ile 6 milyon Amerikalı’da anevrizma olduğunu belirterek, bu anevrizmaların kanama oranının da yılda en az bin kişide 12 kişi olduğunu söylüyor.

  Amerika’da her yıl 30 bin beyin kanamasının anevrizma sebepli olduğunu ifade eden Prof. Kuday, Türkiye’de de bu oranın benzer şekilde olduğunu belirtiyor.

  Beyin anevrizması belirtileri

  Beyin anevrizmalarının en çok 35-60 yaş grubu arasında görülüğünü söyleyen Prof. Kuday, anevrizmanın kadınlarda erkeklere göre 3′te 2 oranında daha fazla olduğunu belirtiyor.

  Prof. Kuday, “Kanama birkaç dakika içinde olur. Eğer, hasta bu sırada hayatta kalırsa; şimdiye kadar yaşadığı en şiddetli baş ağrısını çekebilir. Anevrizmaya bağlı beyin kanamaları, diğer nedenlerden olan beyin kanamalarının çoğunluğunu oluşturuyor” diyor. Henüz kanamamış beyin anevrizmalarının çoğunlukla belirti vermediğini ifade eden Prof. Kuday, çok nadir olarak, büyüklükleri fazla ise kafa sinirlerine ait bulgular verebileceklerini kaydediyor.

  Henüz kanamamış anevrizmaların bulguları ise maddeler halinde şöyle sıralanıyor:
  - Göz kapağında düşme.
  - Göz bölgesinin arkasında ağrı.

  Beyin anevrizmaları kanadığı zaman ise aşağıdaki belirtiler görülüyor:
  - Şiddetli baş ağrısı.
  - Bulantı ve kusma.
  - Ense sertliği.
  - Çift ya da bulanık görme.
  - Gözde ışığa karşı aşırı hassasiyet.

  Anevrizması olan kişide kanama başlamış ve hastaneye ulaşma şansını bulmuş ise tedavisinin acil olduğunu söyleyen Prof. Kuday, teşhisin bugünün teknik gelişmeleri ile geçmişe göre daha kolay ve hızlı olduğunu kaydediyor.


  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aortik Anevrizma nedir?
 3. Over Kanseri, Over Kanserinin Belirtileri, Tedavisi Nedir
 4. Karaciğer Kanserinin Belirtileri, Tedavisi Nedir
 5. Hiperaktivite Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir
 6. Saçkıran Nedir? Belirtileri Tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş