Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Adet kanaması ve adet sancısının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir Adet kanaması ve adet sancısının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir Adet kanaması ve adet sancısının

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adet kanaması ve adet sancısının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adet kanaması ve adet sancısının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

  Adet kanaması ve adet sancısının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir
  Adet kanaması ve adet sancısının belirtileri ve tedavisi nelerdir
  Adet kanaması ve adet sancısı belirtisi


  Ağrılı ya da sancılı adet görmenin bir diğer ismi dismenore’dir. .Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara verilen isimdir. Birçok kadın şiddetli ağrılarla adet süresini geçirirler. Kadınların yarısından fazlasında, adet döneminde az ya da çok ağrı olur. Şiddetli ağrılarla geçen adet dönemleri, kadının 1 ila 3 gün boyunca kendini iş göremeyecek kadar kötü hissetmesine neden olur.

  Adet kanamaları ile ilgili şikâyetleri iki grupta toplayabiliriz:

  1- Adet arası ağrılar:
  İki âdet kanamasının tam ortası olan 14. günde ve bunu takip eden 24 saat içinde, karın alt bölgesinde ve belde ağrılar ortaya çıkar. Ağrılarla birlikte ufak kanamalar da görülebilir. Ayrıca ağrrlara bulantı da eşlik edebilir. Bu şikâyetlere, hekimlik dilinde “yumurtlama sendromu” denir. Genellikle, rahim enfeksiyonu (mikrobik hastalık) geçiren kadınlarda görülür.

  Ne Yapmalı?

  Eğer hâlâ rahim enfeksiyonu ve buna bağlı iltihaplar var ise; öncelikle bunların tedavisi yoluna gidilmeli; bilahare gerekirse âdet döneminin 2. yarısı boyunca progesteron ve türevleri verilmelidir.

  2. Kanama Öncesi Ağrılar:
  Kanamalardan bir hafta önce başlayan ve kanama ile birlikte ortadan kalkan şikâyetlerdir. Memelerde, leğende ve bazen vücudun her yerinde kan toplanması ve su birikimi görülür. Sıkıntı ve depresyonla birlikte memelerde ağrı olur ve meme derisi gerginleşir. Ayrıca memelerin hacmi de büyür.

  Karında da şişlik görülebilir. Fakat hasta, her tarafının şiştiğini hisseder. Leğende ağırlık duygusu buna eşlik eder. Şikâyetlerle birlikte mizaçta değişme olur; kadın şüpheli, kaygılı ve sinirli görünür. Uyku bozukluğu başlar.

  Sebepleri çok çeşitli olan kanama öncesi şikâyetlerinde öncelikle kontrol edilecek muhtemel bozukluklar şunlardır:

  Kalp, damar, solunum bozuklukları.
  Alerji kaynaklı bozukluklar.
  Karaciğer, safrakesesi ve böbrek yetmezlikleri.
  Ruhsal gerginliğe yol açan ailevi sebepler.

  Adet Dışı Kanamalar Hakkında:

  İlk belirtileri, 25-30 yaşa kadar ağrısız olan kanamaların sancılı şikâyetlere dönüşmesidir. Bu sancılar, kanamanın 2. ve 3. gününde başlayarak son günlerde hat safhaya ulaşır. Kadın, ağrılı cinsel münasebetten ve münasebet sonucu kanamalardan şikâyet eder.

  Rahim yolu, parmakla muayene edildiği zaman ağrı uyarılır ve kadın rahatsız olursa; dölyatağı mukozası bozukluğundan şüp¬he etmelidir. Mukoza parçalanmış; parçaları döl yatağı boşluğuna ve rahim yoluna yapışmıştır. Yapıştığı yerde yerleşen mukoza parçaları, küçük adacıklar oluşturur. Adacıkların içerisi kanla doludur.

  Dölyatağı borularının, karın zarının, yumurtalıkların üzerinde yerleşen mukoza adacıkları, katran mavimsi ya da çikolata renginde düğümcükler olarak teşhis edilirler. Mukoza adacıkları, ufak bir zorlamada patlayarak kanamalara yol açarlar.

  Ne Yapmalı?

  Şikâyet biçimi, bir ipucu vermekle beraber, karşıt madde verilerek dölyatağı filmi çekilmeli, teşhisi garanti etmek için karın içine bakma muayenesi yapılmalıdır.
  İlaç tedavisinin netice vermediği ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.
  Tedavinin şekli, hastanın gebelik isteyip istemediğine bağlıdır. Cerrahi müdahalede, mukoza adacıkları kazınırken dölyatağı borularının zedelenmemesine dikkat edilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Adet Kanaması Kaç Gün Sürer
 3. Kadın Hastalıkları Belirtileri nelerdir ve kullanılan tedavi yöntemleri hakkında bilgi
 4. Adet Ağrılarına Bitkisel Çözümler, Adet Sancısına Ne İyi Gelir ,Adet Ağrıları İçin Şifalı
 5. Bağırsak kanaması bitkisel tedavi yöntemleri bilgileri
 6. Adet Kanaması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş