Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum kontrol haplarının etki mekanizması nedir? Normal bir adet döngüsünde beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH isim li hormon yumurtalıkları uyararak içinde yumurta hücresi içeren folikül

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum kontrol haplarının etki mekanizması nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğum kontrol haplarının etki mekanizması nedir?

  Normal bir adet döngüsünde beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH isimli hormon yumurtalıkları uyararak içinde yumurta hücresi içeren folikül adı verilen yapıların gelişmesini sağlar. Her ay belirli sayıda folikül FSH etkisiyle gelişmeye başlar ve bunlardan sadece biri baskın hale gelerek gelişimini devam ettirir.Gelişmekte olan folikül östrojen hormonu salgılar. Salgılanan östrojen hipofiz bezi üzerinde negatif etki yaparak FSH salınımını baskılar. Yani önce FSH artıkça östrojen artar ve artan östrojen FSH'yı azaltarak yeni folikül gelişmesini engeller. Gelişen baskın folikül belirli büyüklüğe ulaştığında bu kez hipofizden LH adı verilen hormon salgılanır ve bu yumurtlamayı sağlar. Daha sonra ise yumurtalıklardan progesteron salgılanmaya başlar.

  Doğum kontrol hapları birden fazla etkiyle gebeliği engeller.Östrojen ve progesteron içeren kombine doğum kontrol hapları hipofiz üzerinden FSH ve LH salgılanmasını etkileyerek yumurtlamayı engeller. Asıl etkisi progesteron üzerinden olur. Progesteron LH salgısını baskılayarak yumurtlama olmasını engeller. Östrojen ise FSH salgılanmasını baskılayarak folikül gelişimi olmamasını sağlar.Östrojen dozu folikül büyümesini baskılamada yetersiz kalsa bile progesteron içeriği yumurtlamayı engellediğinden etkili bir koruma sağlanır.

  Östrojenin bir diğer etkisi de rahim içini döşeyen ve endometrium adı verilen zar tabakasının dengede kalmasını sağlayarak düzensiz kanamaları engellemesidir.

  Öte yandan progesteron endometrium tabakasının yapısında değişikliğe neden olur. Değişime uğrayan endometrium embriyonun yerleşmesi ve büyümesi için elverişsiz bir ortamdır. Progesteron aynı zamanda fallop tüplerinin hareketini bozar ve yumurtanın tüplerden geçiş süresini değiştirir. Yine rahim ağzından gerçekleşen salgıda değişikliğe neden olarak spermlerin bu salgı içinde ilerlemelerini güçleştirir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doğum kontrol haplarının türleri nedir? Doğum kontrol hapı çeşitleri nelerdir?
 3. Kombine Doğum Kontrol Hapları etki derecesi nedir? Kombine bir doğum kontrol hapı ne kadar
 4. Doğum kontrol haplarının içeriği nedir? Doğum kontrol hapları çeşitleri nelerdir?
 5. Doğum kontrol hapları sakıncalı mı, Doğum kontrol haplarının Yan Etkileri Nelerdir
 6. Doğum Kontrol Çubukları Doğum Kontrol Çubuğu Nedir - Doğum Kontrol Yöntemleri - Doğum Kont
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş