Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Karadeniz Bölgesinin Yüzeysel Şekilleri Nelerdir Karadeniz Bölgesinin Yüzeysel Şekilleri Bölgede , çeşitli jeolojik zamanlara ait araziler bulunmakla birlikte , daha çok III. jeolojik zamanda oluşmuş

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karadeniz Bölgesinin Yüzeysel Şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz Bölgesinin Yüzeysel Şekilleri Nelerdir
  Karadeniz Bölgesinin Yüzeysel Şekilleri

  Bölgede, çeşitli jeolojik zamanlara ait araziler bulunmakla birlikte, daha çok III. jeolojik zamanda oluşmuş araziler yer alır. Dağlar kıyıya paralel uzanır. Bu dağlara Karadeniz Dağları ya da Kuzey Anadolu Dağları adı verilir.

  Kuzey Anadolu Dağları kıyı ve iç sıra dağları olarak ikiye ayrılır. Bu iki sıradağ kuşağını Kuzey Anadolu Fay Hattı birbirinden ayırır.

  Dağlar, Batı Karadeniz Bölümü’ nde yaklaşık 2000 m. yükseltiye sahiptir. Orta Karadeniz Bölümü’ nde yükselti azalarak 1000 m. ye iner.

  Doğu Karadeniz Bölümü’ nde ise yükselti artarak yaklaşık 4000 m. ye çıkar.

  Bölgede, ovalar çok az yer kaplar ve genellikle Orta Karadeniz Bölümü’ nde toplanmıştır. Çarşamba ve Bafra ovaları bölgenin en büyük ovalarıdır.

  Bölgenin en önemli akarsuları Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya, Çoruh, Bartın ve Yenice (Filyos) dir. Yerşekillerinin özelliği nedeni ile, göllerin yüzölçümü küçüktür.

  Sera, Tortum, Uzungöl, Yedigöller ve Abant bölgenin başlıca gölleridir. Doğu Karadeniz Bölümü’ nün yüksek dağ zirvelerinde ise buzul (sirk) gölleri bulunur.

  Yerşekillerinin özelliği nedeni ile ulaşım kıyı şeridinde yoğunlaşır. İç kesimlerle olan bağlantı Kalkanlı (Zigana) ve Kop gibi önemli geçitlerle sağlanır. Ayrıca, bölgedeki dağlar denize paralel uzandığı için, kıyılarda boyuna kıyı tipi görülür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karadeniz Bölgesinin En Belirgin Yeryüzü Şekilleri Nelerdir
 3. Karadeniz Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri
 4. karadeniz bölgesinin yer şekilleri
 5. Karadeniz Bölgesinin En Belirgin Yeryüzü Şekilleri Nelerdir
 6. Karadeniz bölgesinin iklimi, Karadeniz bölgesinin bitki örtüsü nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş