Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

CAS Nedir CAS Kayıt Numarası Nedir CAS Kayıt Numarası Hakkında CAS kayıt numaraları kimyasal bileşikler , polimerler , biolojik dizinler , karışımlar ve alaşımlar için

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  CAS Nedir CAS Kayıt Numarası Nedir CAS Kayıt Numarası Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  CAS Nedir  CAS Kayıt Numarası Nedir CAS Kayıt Numarası Hakkında  CAS kayıt numaraları kimyasal bileşikler, polimerler, biolojik dizinler, karışımlar ve alaşımlar için kullanılan tek tanımlayıcı (unique) sayılardır. CAS numarası olarak da bilinirler.

  Amerikan Kimya Derneği'nin (American Chemical Society) bir alt bölümü olan Chemical Abstracts Service (CAS), bu tanımlayıcı numaraları bilimsel literatürde tanımlanmış her bir kimyasal bileşik için verir. Kimyasal bileşiklerin birden fazla ismi olabileceği için, amaç veritabanı aramalarını kolaylaştırmaktır. Günümüz molekül veritabanlarının hemen hepsinde CAS numarasıyla arama yapılabilir.

  Mayıs 2006 tarihi itibariyle CAS sicilinde 28 milyon dolayında kayıt vardır. Tam rakam burada yayımlanmaktadır. Haftada yaklaşık 50.000 yeni kayıt eklenmektedir.

  CAS ayrıca bu kimyasal maddelerin bir veritabanını (CAS registry) güncel tutup satmaktadır.

  Format

  CAS kayıt numarası tire işaretleri ile üç bölüme ayrılır. İlk bölüm 6 hanelidir, ikincisi 2, üçüncüsü ise tek haneli bir kontrol rakkamından oluşur. Sayılar artarak verilirler ve özel bir anlam içermezler.

  Kontrol sayısı son hane çarpı 1, onu izleyen hane çarpı 2, sonraki rakam çarpı 3 vb. devam edip bunların modulo 10'a göre toplamını alarak hesaplanır. Örneğin suyun CAS numarası 7732-18-5 için: (8×1 + 1×2 + 2×3 + 3×4 + 7×5 + 7×6) = 105; 105 mod 10 = 5.

  İzomerler, enzimler, karışımlar

  Bir molekülün farklı izomerlerinin farklı CAS numaraları vardır: D-glikoz için 50-99-7, L-glikoz için 921-60-8, α-D-glikoz için 26655-34-5, vs. Bazen bir sınıfa ait moleküllerin tamamı tek bir CAS numarası alır: alkol dehidrojenaz enzim grubu için 9031-72-5. Bir CAS numarası olan bir karışıma örnek, hardal yağıdır (8007-40-7).

  Arama

  Veritabanı aramalarında CAS numarası kullanırken yakın ilişkili maddeleri de dahil etmek yararlıdır. Örneğin, kokain (CAS 50-36-2) hakkında bilgi ararken kokain hidroklorür (CAS 53-21-4) de dahil edilmelidir çünkü kokainin narkotik olarak kullanılan en yaygın hali budur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Freddie Mercury ile ortak kayıt yapmak için biraraya gelen michel jackson hangi hayvanın k
 3. EC Numarası Nedir EC Numarası Tanımı Enzim Komisyonu Numarası
 4. Kütle numarası 80, nötron sayısı 45 olan atomun atom numarası kaçtır
 5. Kütle numarası 65, atom numarası 30 olan nötr bir elementin nötron sayısı kaçtır
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş