Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kartepe Dağı kartepe dağı hangi ilimizdedir , kartepe dağı nerededir , kartepe dağı hangi ilimizde Kartepe Dağı kartepe dağı hakkında bilgi Kartepe , (eski bilinen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  kartepe dağı hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kartepe Dağı

  kartepe dağı hangi ilimizdedir,
  kartepe dağı nerededir,
  kartepe dağı hangi ilimizde

  Kartepe Dağı

  kartepe dağı hakkında bilgi

  Kartepe, (eski bilinen adıyla Keltepe), Kocaeli / izmit'in güneydoğusunda, Samanlı dağları silsilesinin en yüksek noktası 1699 m. yüksekliğinde Marmara Bölgesinin üçüncü yüksek dağıdır. Maşukiye Beldesinden en rahat ulaşım sağlanır. Zirvesinde kurulan Kartepe Kayak Tesisleri (Green Park Otel) ile turizm yönünden de gelişmiştir.

  Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. Fındık, Meşe, Kestane çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karşılık, dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır. Kartepe'nin güney yamaçlarından Pamukova'ya inen stabilize yol, kışın ulaşıma kapanır.

  Kış sporlarının yapıldığı diğer turistlik bölgelerimizden deniz manzaralarına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir güzellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bir özelliğe sahiptir.

  Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günübirlik ve yatılı turizme hizmet vermektedir. Ayrıca Türkiye'nin en nefis alabalık cinsi Kartepe üzerindeki küçük göllerde mevcuttur. Günümüzde bahar ve yaz aylarında da gezilmeye elverişli olan Kartepe bu özellikleri dikkate alınarak kış sporlarının yapılabileceği bir turizm merkezi haline getirilmiş olup kayak yapmayı sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Diğer kayak merkezlerinden farklı olarak denize çok yakındır. Özellikle İstanbul’a yakınlığı cazibesini ayrıca artırmış ve Uludağ’a ciddi bir rakip haline gelmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yunanistan'daki athos dağı kutsal olarak kabul edilerek kimlerin bu dağı ziyaret etmesi ya
 3. yunt dağı hakkına bilgi verirmisiniz
 4. Ağrı Dağı Efsanesi hakkında bilgi
 5. Ağrı Dağı Hakkında Bilgi
 6. Kartepe Nüfusu hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş