Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

gelenek ve göreneklerimizle ilgili kompozisyon örneği lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Yangından Korunma Haftasıyla İlgili Kompozisyon,Yangından Korunma Haftası hakkında Kompozi Gelenek Ve Göreneklerimizle İlgili
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Gelenek Ve Göreneklerimizle İlgili Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Gelenek Ve Göreneklerimizle İlgili Kompozisyon

  GELENEKLERİMİZİ YİTİRMEYELİM

  Dünya kurulduğundan beri çoğalmaya başlayan insanoğlu, önce küçük gruplara sonrada toplumlara ayrılmış. Büyüyen toplumlar çeşitli milletler olarak dünya coğrafyasına yayılmış. Her millet kendine özgü dini, dili, adetleri ve hayat anlayışlarıyla değişik bir yaşam sürmeye başlamış.

  Milletleri kendine göre özel kılan tek unsur ise gelenek ve görenekleridir. Hıristiyan aleminde paskalya yortusu kutlandığı gibi, İslam ülkelerinde ve Müslüman Türk toplumlarında da bayramlar kutlanır.

  Bayram günlerinde duyulan o toplumsal heyecanların yerini hangi kişisel sevinç doldurabilir ki… Güncel sorunlarla paslanan yürekler o günlerde galeyana gelir. Yaşlı kimsesiz gönüller hatırlanmanın ve sayılmanın verdiği sevinçle çırpınır o günlerde. Dertlerini, sancılarını, yalnızlıklarını unuturlar. O günlerde düzenlenen deve şenlikleri, davul zurna eşliğindeki efe oyunları tüm bozulmalara rağmen toplumumuzun hala dimdik ayakta olduğunun bir göstergesidir.

  Batı Trakya’mızın yavaş yavaş unutulan bir güzel adeti de arife çörekleriydi. Hiçbir tostçu dükkanında rastlayamayacağımız bu güzel geleneksel lezzet sadece damaklara değil, yüreklere de hitap ettiği için özeldi. Bazen de kapımız aniden çalınır, elinde mis gibi kokan aşure kasesiyle karşımızda komşu annemiz beliriverirdi. Duygularım heyecanıma karışır, teşekkür etmeyi bile unuturdum.

  Komşuluk ilişkilerimizi pekiştiren, kalplerimizi birbirine ısındıran hediyeleşme geleneğimizin daha yüzyıllarca devam etmesini çok isterdim. Çünkü toplumları toplum yapan öz değerleri, gelenek ve görenekleridir.

  Keşke teknolojinin nimetleri bazı değerlerimizi bizden alıp götürmeseydi... Tüm güzellikler bir arada yaşanabilseydi... Fakat herşeyin bir bedeli olduğu gibi refahında bir bedeli olsa gerek...

  Yine de bu konuda umutluyum; insanlarımızın bir gün tekrar öz benliğine döneceğine ve işte o zaman hayatımızın bir kat daha anlam kazanacağına inanıyorum.

  Ayşenur Hafız Mehmet 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Harika olmus yardımcı oldunuz sagolun
  ramazan yüksel


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş