Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dış Kulak Yolu İltihabı Neden Olur? Dış Kulak Yolu İltihabı Tedavisi Nasıl oluşur? Sık duş alma , havuz ve denizde kulağa su kaçması sonucu serumen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dış Kulak Yolu İltihabı Neden Olur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dış Kulak Yolu İltihabı Neden Olur?

  Dış Kulak Yolu İltihabı Tedavisi


  Nasıl oluşur?
  Sık duş alma, havuz ve denizde kulağa su kaçması sonucu serumen adlı koruyucu mum tabakası kaybolur. Kulaktaki su çıkarılmak istenirken kullanılan kulak çubukları dış kulak yolunun travmatize olmasına neden olur. Bunun sonucu dış kulak yolu enfekte olur.

  Dış kulak yolu enfeksiyonu belirtileri

  •Kulak kaşıntısı.
  •Kulak ağrısı: Özellikle dış kulak yolunun önündeki kıkırdak çıkıntıya basıldığında ve yemek yerken çiğneme sırasında şiddetli ağrı olur. Kulak kepçesi çekildiğinde ağrı olmaz ancak dış kulak yolu girişine dokununca şiddetli ağrı olur. Bebekler ağırı duydukları kulağına ellerini götürürler ve ağlarlar.
  •Kulak akıntısı: Dış kulak yolunda sarı-yeşil renkli, kokulu ve içinde beyaz pul pul saçlardaki kepeklenmeye benzer tarzda minik deri parçaları olur.
  •İşitme azlığı: Dış kulak yolunun akıntı ve deri parçalarıyla dolması işitme azlığına sebep olur. Bu işitme azlığı geçicidir, enfeksiyon tedavi edilince düzelir.
  •Dış kulak yolu girişinde şişlik.


  Enfeksiyon durumunda ne yapmalıyız?

  İlk olarak yakınlarda hemen ulaşılabilecek bir kulak burun boğaz uzmanı varsa ona başvurmalısınız. Doktor yoksa, dış kulak yolundaki akıntı sadece pamukla hafifçe dokunularak temizlenmelidir. Su ile temas ettirilmemelidir. Ağrı kesici olarak bebekler ve çocuklarda parasetamol kullanılmalı, kulak damlası doktor vermeden kullanılmamalıdır. En kısa sürede kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

  Dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisi

  Tedavide dış kulak yolundaki ödemi azaltacak antibiyotik içeren damlalar kullanılır. Kulak burun boğaz uzmanı tarafından verilen bu damlalar, bebekler ve çocuklarda da kullanılır. şiddetli enfeksiyonlarda ödemi azaltmak amacıyla doktorlar tarafından enfeksiyonlu bölgeye pamuk yerleştirilir. Ve tedavide kullanılan damlalar birkaç gün pamukların üzerine damlatılır. Tedavi süresince kulak suyla temas etmemelidir.

  Nasıl korunabiliriz?

  Banyo, havuz ve denizden çıkıldıktan sonra dış kulak yolu ıslak bırakılmamalıdır. Bunun için suyla temas sonrası dış kulak yolu küçük bir parça pamukla sıvazlar tarzda silinmelidir. Bebekler ve çocuklar banyo yaptırılırken dış kulak yoluna uygun tıkaçlar kullanılmalıdır. Kulak kirleri banyo sonrası sadece pamukla dışarıdan silinmelidir. Kulak çubukları kullanılmamalıdır. Aşırı miktarda kulak kiri olan kişiler, kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır. Ve doktorunun vereceği tavsiyeye göre hareket etmelidir.

  Hürriyet

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çocuklarda kulak kızarması neden olur
 3. Kulak Kızarması Nedenleri, Kulak Kızarması neden olur
 4. Çoçuklarda Orta Kulak İltihabı Sebepleri Ve Tedavisi
 5. kulak çınlamasının sebepleri, kulak çınlaması için yapılması gerekenler, kulak çınlaması n
 6. Kulak Akıntısı Ve Orta Kulak İltihabı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş