Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak neden çınlar KULAĞIM ÇINLADI! BİRİ BENİ Mİ ANIYOR? Genellikle kısa süreli kulak çınlamalarını birinin bizi anmasına bağlarız.Bunların bir zararı yok tabii. Ama sık ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kulak neden çınlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kulak neden çınlar

  KULAĞIM ÇINLADI!
  BİRİ BENİ Mİ ANIYOR?

  Genellikle kısa süreli kulak çınlamalarını birinin bizi anmasına bağlarız.Bunların bir zararı yok tabii. Ama sık ve daha uzun süreli ciddi sorunlarla ilgili olabilir.

  Pek önemsemediğimiz bir sağlık sorunu olan kulak çınlaması tıp dilinde''kulağın aynı sesi durmaksızın duyması'' olarak tanımlanıyor.Bu ses sabit tonda ince veya kalın ya da karışık seslerden oluşabiliyor.Bazen ritmik bazen de karmaşık olabiliyor.

  Çınlama Neden Olur?

  Kulak çınlamasının nedenleri klinik testlerle araştırılıp ortaya konulabiliyor.Bazen yapılan testler normal çıkabiliyor ve çınlama sebebi belirsiz kalabiliyor.Bu durumda çınlama daha çok psikolojik bir olay olarak değerlendiriliyor.

  Kulak çınlaması genellikle dışarıdan duyulmuyor.Dışarıdan duyulması halinde ise kulak çınlaması''objektiflik'' kazanmış oluyor.

  Çınlama ister nesnel ister öznel olsunbir idrak olayıdır.Bir sestir.Çınlamada düzenlidüzensizritmikkaotik sesler duyulabilir.Sesin niteliği genellikle hastalığın önemi ile ilgili değildir.Sesin verdiği rahatsızlıkkişinin psikolojik direnci veya dağınıklığı ile ilgilidir.Bu yönleriyle çınlamaağrı ile benzerlik gösterir.Ancak ne yazık kiağrı kesici benzeri bir çınlama kesici henüz bulunamamıştır.

  Yaşın Etkisi Var mı?

  İstatistiki manada elbette yaş ilerledikçe çınlayan bir kulağa sahip olma beklentisi artar.Ancak bebklerin kulakları çınlar mı bilmiyoruz.Yinede çınlama doğal olarak bebeklerde olmaz.Eğer olsaydıbüyüdüklerinde de devam eder ve çocuklar bundan söz ederlerdi.Zira çınlama yineistatistiki olarakçoğunlukla düzelmeyen bir rahatsızlıktır.

  Çınlamayı yetişkinler fark edip söyleyebiliyor.Peki çocuklar için ne yapmak gerekiyor?

  Burada görev anne babalara düşüyor.Anne ve babalar çocuklarının kulaklarını çok önemsemelidirler.Kulak rahatsızlıkları çocuklarda kendini ele vermeyebilir.Sinsi ve saklı ilerleyebilir.Hiçbir şikayet olmasa da çocuk hekimlerince yürütülen çocuk gelişimi takiplerinin bir parçası da kulak muayenesidir.

  Hemen hemen herkes yaşamının herhangi bir bölümünde kulak çınlamasıyla tanışıyor.Bu bir rahatsızlık mı?

  Bazı vakalarda başlı başına bir rahatsızlık bazılarında değil.Çınlamakulak kiri dış kulak yolu iltihabıkulak zarı deliğiorta kulak iltihabıkulak kireçlenmesi ve en sık olarak ta iç kulak hastalığı gibi sorunların belirtisi olabilir.Ancak belirlenen bir sebep olmadan da çınlama olabilir.Çınlama bir kulal siniri tümörünün habercisi olabilir.Yüksek tansiyonun bir tokat sonrası orta veya iç kulak hasarının habercisi de olabilir.Çınlama stresinde habercisi olabilir.

  Hayatı Nasıl Etkiler ?

  İleri haldeki çınlamanın kişinin hayatını olumsuz etkilediği biliniyor.Kişinin normal şartlardaki yaşam düzenini bozacak kadar rahatsızlık verebilir.Çınlama kişinin tolere edebilme ve direnç gücüne bağlı olarak birkaç ay içerisinde hafifleyebilir hatta hiç hissedilmeyebilir.Bazen de kişiyi intihara kadar götürebilir.

  Tanı ve Tedavisi

  Kulak çınlaması durumunda hekime başvurulması muhtemel olumsuzlukların önlenmesi açısından önem taşıyor.Bazı çınlama nedenleri ise ortadan kaldırılamıyor.

  Mutlaka işitme testleri yapılmalıbir kulak hastalığına bağlı olup olmadığı belirlenmelidir.Sıklıkla iç kulak hasarına bağlı olabilir.Ancak bu hasarın pek çok nedenden olabileceğini söylemenin ötesinde tedavi konusunda yardımcı olunamaz.Sebebi bilinse bile pek çok kez işitme hasarı ve çınlama düzeltilemez.

  Nedene bağlı olarak bazı çınlamalara ilaç tedavisi uygulanıyor.Çınlamanın tedavisinde psikoterapiden yararlanılıyor ve damar genişletici ilaçlarla hücre yaşlanmasının etkilerini azalttığı iddia edilen ilaçlar kullanılıyor.

  Önlemler

  Stresten uzak durmalı
  Sigara içmemeli
  Enfeksiyonlarda zamanında ve etkin tedavi yapılmalı
  Ayrıca kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi ve tedavisine yönelik çabalarda çınlamayı önleyici etkenler arasında sayılıyor.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kulak neden kızarır
 3. Kulak Kızarması Nedenleri, Kulak Kızarması neden olur
 4. Kulak neden kaşınır
 5. Kulak Yüzügü, Yeni Moda Kulak Yüzükleri, En Son Moda Kulak Yüzük Modelleri, Kulak Yüzükler
 6. kulak çınlamasının sebepleri, kulak çınlaması için yapılması gerekenler, kulak çınlaması n
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş