Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nükleer Enerji güvenli mi bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Nükleer enerji nedir,nükleer enerjinin kullanım alanları Nükleer Enerji Maliyeti Nükleer Enerji Nedir Nükleer enerji
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Nükleer Enerji Güvenli Mi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Nükleer Enerji faydaları
  Nükleer Enerji zararları
  Nükleer Enerji gerekli mi
  Nükleer Enerji güvenli mi


  Öncelikle Nükleer Enerji nedir onu öğrenelim.

  Nükleer enerji atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Nükleer enerji elde etmek için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyulur. Zenginleştirilmiş uranyum atomları nükleer enerji santrallerinde fizyon adı verilen yöntemle parçalanır, çıkan enerji ile su buharlaştırılır. Buharlaşan su jeneratörü döndürür ve elektrik elde edilir. Uranyum çok yoğun bir maddedir. Uranyum atomu parçalandığında çok büyük miktarda enerji açığa çıkar. Kabaca ifadeyle bu parçalanma sırasında kararsız, atom altı denen enerji parçaları da ortaya çıkar ve bunlar radyasyon olarak bildiğimiz olaya yol açar.

  Radyasyonu örneklemek gerekirse, kafanıza golf topu büyüklüğünde bir taş isbaet ettiğini düşünün. Kafanız yarılır. Taşın çarpma şiddeti radyoaktif maddeye göre oldukça düşüktür. Kafanız hemen kanar. Radyoaktif maddenin etkisi bu kadar çabuk ortaya çıkmaz ama etkisi daha büyüktür. Radyoaktif maddeyi gözünüz görmez ama etkisi kafanıza çarpan taştan daha büyük olur. Taşın açtığı yara izi geçebilir ama radyoaktif maddenin izleri – etkileri kuşaktan kuşağa devam eder. Kafanıza taş çarpması sizin canınızı bir süre acıtır ama radyoaktif maddenin acısıı kuşaklar boyu çekersiniz.

  1986 da Ukraynanın Çernobil şehrinde nükleer santralde kaza olduğunda İTÜ Makine Mühendisliğinden mezun Sanayi ve Ticaret Bakanımız Cahit Aral halkın içi rahat etsin diyerek muhtemelen radyasyonlu çaydan içmişti. Bir iddiaya göre Trabzonda yılda 3.000 kişi kanserden ölmektedir. 18 yıl önce yaşanan felaketten sonra Çernobil şehri tamamen boşaltılmıştır ve kalıtımsal etkisi insanlarda hala görülmektedir.

  Nükleer enerji felaket filmlerinin, dünyanın sonu konulu hemen her filmin içeriğine gömülüdür. Ya uzaydan bir cisim dünyaya yaklaşıyordur ve onu bir nükleer bomba ile yok etmekten başka çare bulunmamaktadır ya da Rusya kazayla kırmızı düğmeye basar Amerikada bir kaç eyalet yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

  Afganistan uranyum madeni açısından zengin bir ülkedir. Rusya ve Amerikanın Afganistanda çekişmesinin nedeni budur. Sonuçta kazanan ülke çok büyük bir silah ve enerji ham maddesine sahip olacaktır.

  Alıntı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş