Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

mektebi harbiye nedir mektebi harbiye ne demek , hakkında kısa bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Harbiye Marşı'nın Sözleri Mahalle Mektebi Ve Şemsi Efendi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 17      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Mektebi Harbiye Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  mektebi harbiye nedir
  mektebi harbiye ne demek, hakkında kısa bilgi verirmisiniz


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Harbiye Marşı'nın Sözleri
 3. Mahalle Mektebi Ve Şemsi Efendi İlkokulu Resmi
 4. Mekteb-i Harbiye Nedir
 5. Mekteb-i Harbiye Hakkında Bilgi
 6. Peygamber mektebi ve Ashab-ı Suffa
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Mektebi Harbiye Nedir

  Mekteb-i Harbiye, Osmanlı Devleti'nde, müspet bilimlerle ve yeni savaş metotlarıyla donanmış subaylar yetiştirmek için açılmış olan okuldur.

  17. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı Ordusu eski silah ve bilgilerle, artık beklenen başarıları sağlayamaz bir duruma gelmişti. Özellikle yeniçerilerin devamlı başkaldırmaları ve savaşlardaki başarısızlıkları üzerine, Osmanlı ordusunu yeniden düzenlemek fikri gelişti. Bu düşünce ile ilk olarak 1773 tarihinde Mühendishane-i Behri Hümayun adı ile savaş gemilerinde çalışan bilgili subaylar yetiştiren Deniz Harp okulu açılmıştır. Bir süre sonra da 1793 yılında Mühendishane-i Berri-i Hümayun adlı bir istihkam ve topçu subaylar yetiştirecek olan bir topçu okulu açılmıştır.

  Ordunun asıl kadrosunu meydana getiren yeniçeri ve sipahileri yöneten subayların Batı ölçüsündekiler gibi yetişmesini sağlayacak okul yeniçerilerin, ve sipahilerin başkaldırma korkusu içinde açılmıştır. 1826 yılında yeniçeriliğin kaldırılması ve yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediyye ordusuna subay yetiştirmek zorunluluğu, yeni bilgiler veren bir subay okulunun açılması sonucunu doğurmuş, böylece 1834 yılında Harbiye Mektebi adı ile kara subayı yetiştiren okul açılmıştır.

  Öğrenciler bu okulda işe alfabe öğreniminden başlamakta ve zamanla, askerlikle ilgili bilgileri öğrenmekteydiler. Genel bilgilerle dolu olarak yetişmiş olan Harbiye Mektebi'nin ilk mezunları, yalnız asker okullarında değil, sivil okullarda da yıllarca, öğretmenlik yapmışlardır.

  Harbiye Mektebi, ilk mezunlarını kuruluşundan 14 yıl sonra 1848 yılında verebilmiştir. Harbiye Mektebi, türlü güçlükler içinde yıldan yıla gelişerek en önemli bilgi ve kültür ocaklarından biri olmuş, buraya girecek öğrencilerin yetişmesini sağlayan askeri ortaokul ve liselerin kurulması ile de, Batı ölçüsünde öğrenim yapan gerçek bir subay yetiştirme okulu olmuştur. İstanbul'da kurulmuş olan Harbiye Mektebi, 1937 yılında Ankara'ya getirilmiş ve adı da Harp Okulu olmuştur. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş