Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nöroglia nedir Sinir dokuda nöronlara desteklik yapan yardımcı hücreler , ara nöronlar.Nöroglia hücreleri 4 kısma ayrılır. 1. Astrositler 2. Oligodendroglialar 3. Mikroglialar 4. Ependim hücreleri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nöroglia nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nöroglia nedir

  Sinir dokuda nöronlara desteklik yapan yardımcı hücreler, ara nöronlar.Nöroglia hücreleri 4 kısma ayrılır.
  1. Astrositler
  2. Oligodendroglialar
  3. Mikroglialar
  4. Ependim hücreleri

  1. ASTROSİTLER: Glial hücrelerin en büyüğüdür.Çok sayıda uzun uzantıları olan astrositler bu uzantılarının kalınlığına göre ikiye ayrıılr.
  a. Fibröz astrosit (beyaz cevher)
  b. Protoplazmik astrosit (Gri cevher)
  Fibröz astrositlerin uzantıları uzun ince, asimetrik ve az dallanma gösterir. Fibröz astrositlere spider hücreleride denir. Protoplazmik astrositlerin uzantıları kısa, kalın, simetrik ve çok sayıda dallanma gösterir.
  Astrositler genişlemiş pedikülleri (Vasküler son ayak) ile tüm kan damarlarını çevreler. Astrosit uzantıları kan damarları ve nöronlarla bağlantı oluşturur. MSS’deki hasardan sonra, hasar yerinde astrositler prolifere olurlar ve skar dokusu oluştururlar. (gliozis) Astrositler ve oligodendrogliyalar birlikte makrogliya olarak değerlendirilir. Ektodermden gelişir.

  2. OLİGODENDROGLİYALAR: Astrositlerden küçük hücrelerdir. Oligodendrogliyalar astrositler gibi uzun uzantılara sahip değildir. Uzantıları az sayıda ve kısadır. Oligodendrogliyalar yaygın olarak yani hem gri cevher hem de beyaz cevherde bulunur. Schwann hücrelerinden farklı olarak birden fazla aksonun myelizasyonuna katılabilirler. Ektodermden gelişir.

  3. MİKROGLİALAR: Beyin makrofajlarıdır. Beyinde hasar olduğunda mikroglialar debrisin fagositozundan sorumludur. En küçük glial hücrelerdir. Hem gri hem de beyaz cevherde bulunur. Diğer glial hücreler gibi ektodermden değil, mezodermden gelişirler.

  4. EPENDİM HÜCRELERİ: MSS’deki iç boşlukları döşeyen bu prizmatik epitel hücreleride nörogliyalar içinde değerlendirilir. (Ventriküller ve spinal kordu döşer.) Bu boşluklar BOS ile yıkanır, BOS hareketine yardım eden hareketli silialara sahiptirler. Değişi bölgelerde BOS üretmek üzere modifiye olmuşlardır.Modifiye epandimal hücreler ve bunlarla ilişkili kapillerler birlikte boşluğa sarkarak koroid pleksusları oluştururlar. Üçüncü ventriküldeki özelleşmiş ependim hücrelerine tanisit denir.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş