Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mutasyon Nedir? mutasyon çeşitleri , mutasyon nedir ve kaç çeşittir , mutasyona neden olan faktörler , mutasyona neden olan fiziksel faktörler , mutasyona neler sebeb
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  mutasyon nedir ve kaç çeşittir, mutasyona neden olan faktörler nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mutasyon Nedir?

  mutasyon çeşitleri, mutasyon nedir ve kaç çeşittir, mutasyona neden olan faktörler, mutasyona neden olan fiziksel faktörler, mutasyona neler sebeb olur

  Mutasyon Hakkında Bilgi?
  Kalıtsal değişiklik olarak bildiğimiz mutasyonu “domuz gribi mutasyona uğradı” şeklindeki ifadeyle son zamanlarda sıkça duymuş olduk. Peki mutasyon tam olarak nedir, kaç çeşittir, özellikleri nelerdir? öğrenelim…  Bir kromozom veya gende meydana gelen değişmeye mutasyon denir.
  Mutasyonların meydana gelmesi raslantı sonucudur. Fakat bazı durumlar mutasyonun meydana gelme olasılığını artırır.
  Örneğin; Ultraviyole ışınları, X ışınları ve radyoaktif maddeler, bazı kimyasal maddeler mutasyona sebep olmaktadır.
  (örneğin; sigaradaki kimyasallar) Mutasyonların çoğu zararlıdır. Vücut hücrelerinde meydana gelen mutasyon kanser nedeni olabilir. Eğer mutasyon eşey hücrelerinde meydana gelirse kalıtsal olarak dölden döle aktarılabilir.

  Canlılarda çevre şartlarıyla meydana gelen ve kalıtsal olan değişiklikler. Mutasyonlar, bir canlının DNA sı üzerinde yani genetik bilgileri üzerinde meydana gelen değişikliklerdir. Doğada mutasyonlara çok nadiren rastlanılmasına karşın meydana geldiği canlı üzerinde ağır tahribatlara neden olmaktadır.


  Mutasyon Çeşitleri
  Mutasyonlar “nokta” mutasyonu ve “kromozom” mutasyonu olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır. “Nokta” mutasyonları, DNA nın yanlızca çok kısıtlı bir bölümünde meydana gelen mutasyonlardır. Bir veya birkac baz sırasının kopması veya yerlerinin değişmesi nokta mutasyonlarına örnek verilebilir. Kromozom mutasyonlarında ise, kromozomun bir parçasında kopma veya crossing-over sırasında yanlış bir kromozomla parça değiş tokuşu meydana gelmektedir. Dolayısıyla kromozom mutasyonları, nokta mutasyonlarından daha ağır hasarlara neden olur.


  Mutasyona Yol Acan Etmenler
  Mutasyona yol acan etmenler kimyasal maddeler, fiziksel etkiler ve radyoaktif ışımadır. Radyoaktif ışınlar çok yüksek enerjili olup gen dizilerinde kopmalara neden olurlar.Çernobil ve Hiroşima şehirlerinde meydana gelen her iki nükleer facianın üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen birçok çocuk ya sakat yada kanserli olarak dünyaya gelmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hava Kirliliğine Neden Olan Faktörler Nelerdir
 3. Mutasyon nedir, Mutasyon hakkında genel bilgi
 4. Mutasyona Neden Olan Faktörler Nelerdir, Mutasyona Neden Olan Faktörler Hakkında bilgi
 5. Türklerin İslamiyeti Kabul Etmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir
 6. Mutasyona Neden Olan Faktörler Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş