Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Nevruz Nedir? Nevruzun Tanımı , Anlamı , Özellikleri Türk kültürü dünyanın gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlerine kaynaklık etmiş ve kendi bünyesindeki kültür unsurlarıyla da bütünleşerek
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nevruz Nedir? Nevruzun Tanımı, Anlamı, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nevruz Nedir? Nevruzun Tanımı, Anlamı, Özellikleri

  Türk kültürü dünyanın gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlerine kaynaklık etmiş ve kendi bünyesindeki kültür unsurlarıyla da bütünleşerek toplum içinde bütün canlılığı ile yaşamasını devam ettirmiştir. Kültürlerin büyüklüğü de kurdukları medeniyetlerle ölçülmüştür.

  Tarihi süreç içerisinde Türkler ve İranlılara göre yılbaşı ve ilkbaharın başlangıcı sayılan nevruz, Türklerin Ergenekon’dan çıkış günüdür. Bütün Türk dünyasında kutlanan yılbaşı, nevruz, Türklerin Ergenekon’dan çıkış günü olan bu bayram, doğu Türkistan’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan da balkanlara kadar olan Türk topluluklarınca yüzyıllardan beri kutlanan ve hala kutlanmakta olan sultan nevruz adıyla da anılan bir bayramdır.

  Nevruz, Farsça bir kelime olup, İranlıların ve eski Türklerin yılbaşı olarak kabul ettikleri bir gündür. Kelime "yeni gün" anlamına gelmektedir. Takvimlere göre, bu yeni günde güneş koç burcu'na girer. Miladi takvimde bu gün 22 mart veya gece ile gündüzün eşitlendiği 21 mart, Rumi takvimde de 9 mart tarihine rast gelmektedir. On iki hayvanlı Türk takviminde de yer alan bu gün yani nevruz, İslamiyet’ten önceki dönemlerde Türkler arasında yaygın olan "gök tanrı" inanç ve dini () çerçevesinde bilinmekteydi. Tabiat, tanrı ve insan ilişkilerinin işaretlerini taşıyan baharın gelişi ve tabiatın dirilişi ile yeryüzünde meydana gelen değişiklikler için, Türkler arasında, tanrı'ya şükran ifadesi olarak bilinen, en eski ve özel bir gündür.

  Bu özel gün NEVRUZ'UN, İRAN’DA, YAKUTLARDA, UYGUR, KAZAN, UFA, TURGUZLARDA, NOGAY TÜRKLERİ ARASINDA, TATARLARDA, KIRGIZLARDA, KAZAKLARDA, ÖZBEKLERDE, TACİKLERDE, AZERİLERDE, TÜRKMENLERDE, SAHALARDA, ÇAVUŞLARDA, GAGAUZLARDA, KARAKALPAKLARDA, DAĞISTAN'DA, NAHCIVAN'DA, ALTAYLARDA, AFGANİSTAN'DA, VELHASIL BÜTÜN ORTA ASYA'DA, BALKANLARDA, YUGOSLAVYA TÜRKLERİ ARASINDA VE KUZEY KIBRIS'TA, ESKİ HUNLARDA ANADOLU TÜRKMENLERİ VE YÖRÜKLER ARASINDA SELÇUKLU'DAN OSMANLI'YA kadar türkler arasında kutlanan bir bayramdır."

  Türk milletinin geleneksel kültürel değerlerini göz önünde bulunduran Mustafa Kemal Atatürk de, Ankara’da, 21 Mart 1922 tarihinde, nevruz kutlamalarına bizzat katılarak törenler( izlemiştir.

  En eski Türk geleneklerinden olan nevruz kutlamaları, ülkelere ve yörelere göre küçük farklılıklar göstermekle birlikte, gelenek ve

  İnanışlara göre şöyle yapılır: bu günde herkes en güzel elbiselerini giyerek, çeşitli yiyecekler hazırlar. Her aile önce kendi ecdatlarının mezarlarını; ardından tanıdık ve komşularının mezarlarını ziyaret eder. Yakınlar ziyaret edilir, fakirler kollanır, ikramlar yapılır, hediye verilir. Kızlar nişanlılarına mendil, çorap gibi kendi hazırladıkları hediyeleri verirler. Evler baştan aşağı temizlenir, kirli bir şey bırakılmaz, alış veriş yapılır, en az yedi çeşit çerez alınır. Gece ateşler yakılıp, üzerinden atlanır; aile reisleri almış oldukları yemişleri, aile fertlerine eşit olarak dağıtırlar; kundaktaki çocukların hakları annelerine verilir. Bu önemli gecede niyetler tutulur ve en güzel dilekler dilenir, dualar edilir. Mesire yerlerine, kırlara, su kenarlarına gidilir; oyunlar oynanır; eğlenilir, çiçekler dikilir. Şarkı ve türküler söylenir; şiirler okunur; küskünler barışır. Bir anlayışa göre, o gün ve gece herkesin rızk ve kaderinin tayin olduğuna inanılır. Nevruz'da; hastalıkların ve günahların, kötülüklerin, kaza ve belaların yok olacağına, iyiliklerin, güzelliklerin, rızk ve bereketin, bolluğun olacağına, bahtların açılacağına inanılır. Yeni yılın, baharın gelişi, tabiatın dirilişi, birlik ve beraberlik ve neşe içinde, bayram havasında kutlanmaktadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İtfaiyenin Tanımı, İtfaiyecinin Tanımı, Anlamı, Özellikleri
 3. Bilgi Nevruzun Tarihi Gelişimi, Nevruz Bayramının Tarihçesi Nedir
 4. Ahiliğin Tanımı, Anlamı, Nedir, Özellikleri
 5. Turizm Nedir, Turizmin Tanımı, Özellikleri, Turist Nedir, Turistin Anlamı
 6. Beyin Nedir Beyini Anlamı Beyinin Özellikleri Beynin Tanımı Beyinin Yapısı Beyinin Öz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş