Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mezuniyet Töreni Konuşması MEZUNİYET TÖRENİ GYTE Rektörü Prof.Dr. Alinur BÜYÜKAKSOY’un Lisans Mezuniyet Töreni Konuşması Sayın Kaymakamım , Sayın TÜBA Başkanım , Sayın Belediye Başkanım ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mezuniyet Töreni Konuşması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mezuniyet Töreni Konuşması


  MEZUNİYET TÖRENİ

  GYTE Rektörü Prof.Dr. Alinur BÜYÜKAKSOY’un Lisans Mezuniyet Töreni Konuşması


  Sayın Kaymakamım, Sayın TÜBA Başkanım,
  Sayın Belediye Başkanım, Enstitümüzün Değerli Mensupları,
  Sevgili Mezunlarımız ve Kıymetli Misafirler

  Bugün sizlerle Lisans ve Lisansüstü Programlarımızdan 2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla mezun olan gençlerimizin mutluluğunu paylaşmak üzere düzenlediğimiz “Mezuniyet Töreni” mize hoş geldiniz diyor, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum.
  Yoğun geçen bir eğitim-öğretim yılını daha geride bıraktık. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak iyi yetişmiş, donanım, alanlarında uzman olmanın yanı sıra çağdaş, sosyal ve paylaşımcı, Atatürk ilke ve devrimlerine sıkı sıkıya bağı gençleri ülkemiz hizmetine sunmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.
  İnsana yapılan yatırım, yatırımların en pahalısı, en önemlisi ve en uzun vadeli olanıdır. Zahmetli, büyük sabır ve özveri isteyen bu yatırımı, hedefi yüceltmek ve ilerlemek olan toplumlar asla göz ardı edemezler.
  Türkiye’nin, çağdaş ülkeler arasında kendine yer edinmesi ve güçlü bir konuma ulaşmasında Enstitümüze de büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Ülkesine karşı sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirme uğraşısı içinde olan GYTE, eğitim-öğretime başladığı tarihten bugüne kadar geçen 12 yıllık süre içinde ülkemiz hizmetine 1011 lisansüstü, 25 lisans olmak üzere toplam 1036 mezun vermiştir. İlk defa geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında verdiğimiz Lisans mezunlarımızdan 2’si GYTE bünyesinde, 1 öğrenci de Sabancı Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. 2 öğrencimiz TÜBİTAK-MAM da, 3 öğrencimiz KOSGEB-TEKMER’de, 1 öğrencimiz de TSK’de Mühendis olarak görev almıştır. 4 ü GYTE’de olmak üzere 9 öğrenci değişik üniversitelerde , 6 öğrencimiz de Amerika Birleşik Devletleri’ nde lisansüstü eğitimlerine devam etmektedirler.
  Bu yıl da Enstitümüz, nitelikli insan gücüne 98 lisansüstü, 12 lisans olmak üzere toplam 110 gencimizi katmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Bu dönem mezun olan öğrencilerimizi kutluyor ve başarılar diliyorum. Özverili çalışmaları ile öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmelerini sağlayan öğretim elemanlarımıza da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
  GYTE de verilen nitelikli eğitimin bir göstergesi de Öğrenci Konseyinin düzenlemiş olduğu memnuniyet anketidir. Bu anketin sonuçlarına göre öğrencilerimizin %71 i eğitimden ve öğretim üyelerimizden son derece memnun olduklarını belirtmişlerdir.
  Değerli misafirlerimiz, sizlere bazı etkinliklerimizden de kısaca söz etmek istiyorum;
  Üniversite öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının uluslararası hareketliliğini öngören, yükseköğretimde üniversiteler arası iletişimi ve etkileşmeyi geliştirmeyi hedefleyen bir Yükseköğretim Değişim Programı olan “Erasmus Programı” Enstitümüzde başarıyla uygulanmaktadır. Şimdiye kadar8 farklı ülkeden 13 ayrı üniversite ile Erasmus ikili anlaşması yapılmış durumdadır. Bu program kapsamında Polonya’dan 3, Fransa’dan 3, Çek Cumhuriyeti’nden 2, Almanya, İspanya, Finlandiya, Hollanda ve Danimarka’dan 1’er üniversite ile anlaşma imzalanmıştır. Erasmus Değişim Programı kapsamında ‘Ecole Pour L'Informatique et les Techniques Avancees’ (Paris den 3 öğrenci Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüzde 2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılı’nda öğrenim görmüş, 5 öğrenci de 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Enstitümüz’ de öğrenim görmek için başvuru yapmışlardır. Buna karşılık, 15 öğrencimiz ise yurtdışında eğitim görmektedir. Ayrıca;yapılan Erasmus ikili anlaşmaları çerçevesinde 6 öğretim elemanımız bir veya iki haftalık sürelerle yurtdışında öğretim görevi yapacaktır.
  Bilimsel araştırmalar üniversitelerin görev ve sorumluluk alanlarının en önemli unsurlarındandır. Uzun ve yorucu emeklerin ürünü olan bilimsel çalışmaların verilerini, sonuçlarını bilim insanlarına aktarabilmenin, paylaşabilmenin ve böylece kalıcılığının sağlanabilmesinin en doğru yolu bu çalışmaların saygınlığı kanıtlanmış hakemli bilimsel dergilerde yayımlanmasıdır. SCI, SSCI ve AHCI kapsamındaki dergilerde çıkan yayınların sayısı üniversitelerin bilimselliğinin ve üretkenliğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir. 26 profesör, 33 doçent ve 84 yardımcı doçent olmak üzere toplam 143 öğretim üyesinin görev yaptığı GYTE, 2004 yılında kişi başına düşen yayın sıralamasında 2. sıraya gelmiş bulunmaktadır. Enstitümüzün gösterdiği bu bilimsel başarıdaki en önemli etkenlerden birinin de Senatomuzun, yapılan doktora çalışmalarını uluslararası atıf endekslerince taranan bilimsel dergilerde yayınlama zorunluluğu getirmiş olmasıdır. 15 Aralık 2005 tarihi itibariyle GYTE adresli yayın sayısı 122’dir. Bu da GYTE’ nin yine ilk sıralarda yer alacağını hatta birinciliği zorlayacağını göstermektedir.
  Enstitümüzde gerçekleştirilen yoğun bilimsel etkinliklerin sonucunda bu dönem17 Yardımcı Doçentimiz Doçentlik Sınavı’nda başarılı olarak Doçent unvanını almışlardır. Bu vesile ile kendilerini kutluyor başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.
  Değerli Misafirler,
  Bilgi çağının en büyük sermayesi yetişmiş insandır. Genç insan potansiyeli yüksek olan ülkemizin bu potansiyeli iyi değerlendirerek atılıma geçmesi gerekir. Ülkemizin genç nüfusu birçok Avrupa ülkesinden daha fazladır. 17 milyon öğrencinin 2,5 milyonu yüksek öğretim aşamasındadır. Bu genç nüfus kendiliğinden bir güç değildir. Ancak iyi eğitilmiş bir gençlik güçlü bir potansiyel oluşturabilir. Bunun için üniversiteler toplumun kalkınma motorları olarak büyük öneme sahiptirler. Bir ülkenin kalkınmasını sağlayacak yetişmiş insan gücünün tek kaynağı ve yolu “bilim”, “teknoloji” ve dolayısıyla “üniversiteler” dir.
  Üst düzey bir eğitim verebilmenin olmazsa olmaz koşulları nitelikli öğretim üyeleri ve iyi bir laboratuar ve kütüphane altyapısının yanı sıra yetenekli öğrencilere sahip olmaktır. Enstitümüz, geçtiğimiz yıl Üniversite Giriş Sınavları'na giren yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciden;
  · Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yüzde beşlik dilime,
  · Elektronik Mühendisliği Bölümü yüzde beşlik dilime,
  · Matematik Bölümü yüzde on birlik dilime,
  · Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü yüzde on yedilik dilime,
  · Fizik Bölümü ise yüzde yirmi altılık dilime
  girebilenleri kabul etmiştir.
  Bütün bu veriler; tercih dilimlerimizde belirgin oranda iyileşme olduğunu göstermektedir.
  Değerli Misafirler,
  GYTE’de bilimsel etkinliklerin yanı sıra öğrencilerimiz bir takım sportif organizasyonlar da da önemli başarılar elde etmişlerdir.
  - ODTÜ ve Türkiye Zeka Vakfı’nı ortaklaşa düzenlediği II. ODTÜ Robot Günleri’nde Robotik ve Mekatronik Kolu öğrencileri, katıldıkları iki dalda bir 1.lik bir 2.lik bir de 3.lük almışlardır.
  - GYTE Kürek takımı da, yeni kurulmuş olmasına rağmen, katıldığı bütün yarışmalardan madalya alarak dönme başarısını göstermiştir.
  Huzurlarınızda ödül alan takımlarımızı bir kez daha başarıları
  nedeniyle kutluyorum.
  Bu törenin gerçekleşmesinde civarımızdaki sanayi kuruluşlarının da önemli katkıları olmuştur. Enstitümüzü derece ile bitiren öğrencilerimize
  CAM ELYAF SANAYİ A.Ş. , GENPA A. Ş., NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş, KENT GIDA MADDELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş, GEBZE TİCARET ODASI,ALKA A.Ş, SARKUYSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET, ve GEBZE PLASTİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
  çeşitlihediyeler vererek bu öğrencilerimizin başarılarını ödüllendirmiştir. Bütün bu kuruluşlara yürekten teşekkürü bir borç biliyorum
  Sevgili Gençler, Sevgili Öğrencilerimiz,
  Üniversite gençliği, çağdaş kimliğiyle topluma örnek olmalıdır. Çağdaş insan, laikliği ve demokrasiyi yaşam biçimi olarak benimsemiş, hukuka saygılı, yeniliklere açık, sürekli öğrenmeye istekli, eleştirel düşünceye sahip, sorunlara duyarlı ve sorun çözme yeteneği yüksek insandır.
  Geleceğimizin güvencesi olan sizleri, bilimi ve teknolojiyi kullanan, demokrasiye, insan haklarına saygılı, erdemli, sorunlara neden-sonuç ilişkisi içinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, etik değerlere ve ulusal değerlere bağlı, Atatürkçü düşünceyi özümsemiş, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan, dünyanın her ülkesinde çalışabilecek birikime sahip, sağduyulu çağdaş bireyler olarak olarak yetiştirmenin gururunu taşıyoruz.
  Sayın Veliler,
  Sizler büyük özveriler ile onları yetiştirdiniz ve bizlere emanet ettiniz. Herkesten önce evlatlarınız ve sonra bizler toplum olarak sizlere şükran borçluyuz. Onlara baktıkça geleceği sağlam ellere teslim ettiğimizi görüyorum. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Sizleri böyle evlatlar yetiştirdiğiniz için kutluyorum.
  Sevgili Meslektaşlarım,
  Değerli dekanlarım, bölüm başkanlarım, değerli öğretim üyelerim sizler bu gençleri çağdaş değerlerle, bilgiyle, meslek ahlakı ile donattınız. Dört yıl boyunca emek sarf ederek yetiştirdiğiniz bu gençler sizin eserinizdir. Onları başarı ve mutluluk dolu bir yaşama hazırladınız. Elinizden, gönlünüzden ve beyninizden geldiğince, gücünüz yettiğince hazırladınız. Sizlere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum
  Sevgili genç mezunlarımız
  Sizlerin Atatürk ilke ve devrimlerine, cumhuriyetimizin temel değerlerine bağlı kalarak ulusumuz için en iyisini yapacağınıza inanıyorum.
  Bilginize güvenin, görgünüze güvenin, her şeyden önce kendinize güvenin! Çünkü sizleri iyi yetiştirdik. Çağdaş yöntemlerle, çağdaş bilgilerle ve çağdaş teknolojilerle donatıldınız. Hocanız olarak da sizinle gurur duyuyor, hepinizi içtenlikle kucaklıyorum.
  Yolunuz açık olsun! Güle güle!
  Prof.Dr. Alinur BÜYÜKAKSOY
  REKTÖR


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mezuniyet töreni öğretmen konuşması
 3. mezuniyet töreni açılış konuşması
 4. mezuniyet töreni kapanış konuşması
 5. Yeni Mezuniyet Töreni Konuşması
 6. Mezuniyet İle İlgili Töreni Konuşması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş