Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Açılış Konuşması Selamlama… 1 Kasım 1928'de Latin esasından alınan harfler , "Türk harfleri" adıyla 1353 Sayılı Kanunla kabul edilmiştir.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Açılış Konuşması

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Açılış Konuşması

  Selamlama…

  1 Kasım 1928'de Latin esasından alınan harfler, "Türk harfleri" adıyla 1353 Sayılı Kanunla kabul edilmiştir.
  Atatürk, 9 Ağustos 1928 gecesi İstanbul'da Sarayburnu Parkı'nda düzenlenmiş bir şenlik sırasında, Harf Devrimini halka duyurmuştur; "Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Arkadaşlar, bizim güzel ahenkli, zengin lisanımız (dilimiz) yeni Türk harfleri ile kendini gösterecektir.

  Asırlardan beri kafalarımızı demir çerçeve içinde bulunduran, anlaşılmayan ve anlayamadığımız işaretlerden kendimizi kurtarmak mecburiyetindeyiz. Lisanımızı muhakkak anlamak istiyoruz. Bu yeni harflerle behemehal pek çabuk bir zamanda mükemmel bir surette anlaşacağız ki, Milletimizin yazısıyla kafasıyla bütün medeniyet aleminin yanında olduğunu gösterecektir.

  Vatandaşlar, yeni Türk harflerini çabuk öğreniniz. Bütün millete, kadına, erkeğe, köylüye, çobana, hamala, sandalcıya öğretiniz" demiştir. Harf Devrimi, büyük bir tarihi olaydır. Çünkü, sosyal, kültürel ve siyasi alanda geniş yankıları olmuştur.

  1 Kasım 1928'de Latin alfabesine dayalı yeni Türk Alfabesinin kabulünden sonra, 24 Kasım 1928'de yayımlanan Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince, yurdun her köşesinde Millet Mektepleri açılmış, halka yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Atatürk bu çalışmalara "Millet Mektepleri Başöğretmeni" sıfatıyla katılmıştır.

  Saygılarımla…

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Şiir
 3. Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Anı -Yeni Türk Harfleri Müjdeleniyor
 4. Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Yazı
 5. Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Genel Bilgi
 6. Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Kısa Yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Açılış Konuşması için teşekkür ederim 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş