Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Meteoroloji Günü İle İlgili Açılış Konuşması , Konuşma Metni Saygıdeğer Konuklar , Konuşmama hepimizin çok iyi bildiği bir tanımla. Mühendisliğin tanımı ile başlamak istiyorum.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya Meteoroloji Günü İle İlgili Açılış Konuşması, Konuşma Metni

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Meteoroloji Günü İle İlgili Açılış Konuşması, Konuşma Metni

  Saygıdeğer Konuklar,

  Konuşmama hepimizin çok iyi bildiği bir tanımla. Mühendisliğin tanımı ile başlamak istiyorum. Mühendisliğin sözlük anlamı; madde özelliklerinin ve doğadaki enerji kaynaklarının insanlık adına kullanılabilir olması için yada sorunların çözümlerinde bilimin ve matematiğin uygulanması şeklinde ifade edilebilir.

  Buna bağlı olarak, Meteoroloji mühendisliğinin tanımını yapacak olursak, meteoroloji mühendisliği atmosferdeki sistemlerin (atmosferik cephe, jet, fırtına vb.) ve atmosferdeki olayların (yağmur, rüzgar, bulut, yıldırım, hava basıncı vb.) izlenerek verilerin elde edilmesi ve bu verilerin bir bütün içinde değerlendirilerek günlük hayatta uygulanmasının sağlanmasıdır. Başka bir deyişle Meteoroloji Mühendisliği, hava tahmini yapmanın ötesinde, atmosferdeki tüm olayların incelenmesi, onların dünya üzerindeki etkilerinin açıklanması ve yorumlanmasının yanı sıra atmosferik olayların dünya üzerindeki olumsuz etkilerine karşı gelişmiş en son teknoloji ve bilimsel kavramlar kullanılarak çözümler üreten bir mühendislik dalıdır.

  Bu tanım, meteoroloji mühendisliğinin daha çok kısa ve uzun süreli hava tahminler ve ilklim değişikliğiyle ilgili bir bilim dalı olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Ancak meteoroloji mühendisliği uygulamalarına baktığımızda Tarımdan, enerjiye, sanayileşmeden şehirleşmeye, ulaşımdan turizme kadar bir çok alanda, kısaca havanın değdiği her noktada, veri toplayan, bu verileri analiz eden sorunlara çözüm arayan meteoroloji mühendisliği vardır. Bu nedenle mühendislik tanımına uygun olarak, bizler, meteorolojist değil, meteoroloji mühendisiyiz. Meteoroloji mühendisi olmak kolay değildir. İTÜ gibi ülkemizin en saygın üniversitelerinden birinden mezun olmak gerekir. Ancak meteorolojist olmak istiyorsanız çok kolaydır. DMİ’nin WEB sayfasında “gönüllü meteorolojistler aranıyor” ikonunu tıklıyorsunuz gelen formu dolduruyorsunuz ve meteorolojist oluyorsunuz. Bu arada geçen yıl yine buradan yaptığım bir ricayı yinelemek istiyorum. ITU WEB sayfasında Enerji Enstitüsünün “Öğrenci profili ve kabul koşulları”nda bölümümüzün ismi sadece meteoroloji olarak geçmiştir. Bunun meteoroloji mühendisliği olarak düzeltilmesinin uygun olacağı düşüncemi yineliyorum.

  Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında en önemli öz kaynaklarımız linyit ve hidroelektrik potansiyeldir. Çevre kaygıları dikkate alındığında hidroelektrik potansiyel ön plana çıkmaktadır. Ayrıca 2002’de Johannesburg’da tapılan Birleşmiş Milletler Dünya Kalkınma konferansında Hidroelektrik enerjinin yenilenebilir enerji kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Enerji (ozelbilgiler.com) talebi ihtiyacı her yıl ortalama % 8.6 artmaktadır. Bu talebin karşılanması her yıl 2500 – 3500 MW’lık yeni santrallerin işletmeye alınması ile mümkündür. Enerji talebinin karşılanmasında hidroelektrik enerjinin payı % 26 dır. Hidroelektrik potansiyelin değerlendirilmesi için en önemli çalışmaları fizibilite aşamasına “Mühendislik Hidrolojisi hesaplamaları” oluşturmaktadır. Bu çalışmalar için gerekli olan hidrometrik veri toplama, değerlendirme ve Mühendislik Hidrolojisi hesaplamaları kamuda meslektaşlarımız tarafından yürütülmektedir. Ayrıca geçmişte 3096 sayılı yasa ve şu anda 4628 sayılı yasa kapsamında özel sektör tarafından yapılan Hidroelektrik Santral projelerinin fizibilite aşamasında kontrolü tamamen meslektaşlarımız tarafından yapılmaktadır. Özel sektörde ise bir avuç meslektaşımız bu projelere yetişmeye çalışmaktadır. Gelen bu haklı şöhret ne yazık ki hidroloji konusunda aldığımız eğitimle olmamıştır. Bizler okulda hidroloji konusunda sadece genel bilgileri alabildik. Bizler hidroloji uygulamalarında ihtiyacımız olan bilgiyi, çalışmaya başladığımız kurumlarda öğrenebildik.

  Gelişen teknoloji ve 3096 ile başlayan ve 4626 sayılı yasa ile devam eden enerji sektöründeki özel sektör uygulamaları ile mesleğimize talep artmıştır. Ancak son yıllardaki mezun sayılarımıza baktığımızda bu talebin karşılanabilmesi pek mümkün görülmemektedir. Birçok öğrencimiz çifte diploma hakkıyla zaten mezuniyetten sonra meteoroloji mühendisliği alanında çalışmamaktadır. Bölümümüzün öğrenci profili değişmiştir. Yeni mezunlarımız artık kamuda çalışmak istememektedir. Halbuki kamuda da meslektaşlarımıza bir talep artışı yaşanmaktadır. Geçtiğimiz yıl DMİ 5, EİE 6, DSİ 7 meteoroloji mühendisi talebinde bulunmuştur. Ancak EİE’nin Erzincan ve Rize bölgelerine, DSİ’nin Elazığ ve Van bölgelerine başvuru olmamıştır.

  Toparlamak gerekirse,

  Ülke teknik yapılabilir Hidroelektrik potansiyelinin % 70’ hala değerlendirilememiştir. Ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi ANNAN’ın 21 yüzyılın su savaşlarına sahne olacağı ifadesi suyun önemini ortaya koymaktadır. Bu nedenle Bölüm hidroloji konusuna gerekli önemi vermeli, ders sayısı arttırılmalı. Bu aşamada doğacak eğitimci ihtiyacının karşılanması için EİE yada DSİ ile yapılacak protokollerle, bizler uygulamadan doğan tecrübelerimizi seve seve öğrencilerimize aktarabiliriz. Ayrıca ODA olarak ta bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Ve bölümde bir Hidroloji kürsüsünün açılmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz.

  Değişen öğrenci profili yapılacak anketlerle tam olarak ortaya konmalı. Ders programı gelişen ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmeli. Ayrıca öğrencilerimizin mezuniyetlerinden sonraki beklentileri de dikkate alınmalı. Meteoroloji Mühendisliği uygulamalarında Odamızın 2003 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Serbest Mühendislik Müşavirlik Yönetmeliği yol gösterici olacaktır. Oda olarak bilgi birikimimizi sizlerle paylaşmaya hazırız.

  Kamu ve özel sektörün meteoroloji mühendisi taleplerinin karşılanması için öğrenci kontenjanı arttırılmalıdır. Buraya gelmeden önce DMİ, EİE genel müdür yardımcıları ve DSİ temsilcileriyle ile yapmış olduğumuz toplantıda bu yıl DMİ, DSİ ve EİE’ye toplam 30’a yakın meteoroloji mühendisi almasının planlandığını ifade ettiler. Ancak talep edilen kontenjanların doldurulabileceği konusunda endişelerim var. Özel sektörden de özellikle Hidroloji konusunda çalışacak meteoroloji mühendisi taleplerine son dönemde sıkça rastlamaktayız.

  Küresel iklim değişikliği şu anda tüm dünyanın ortak sorunudur. Oda olarak gerek yazılı gerekse görsel basına verdiğimiz demeçlerin % 70’nin küresel iklim değişikliği ile ilgili konular oluşturmaktadır. İklimin yanı sıra gelişen teknolojiyle birlikte, Deniz (ozelbilgiler.com) meteorolojisi, Radar Meteorolojisi ve algılama, Havacılık meteorolojisi gibi konularda da bir ihtiyacın olduğunu düşünmekteyiz. Aslında Meteoroloji mühendisliğinin ilgi alanına giren konular başta da söylediğim gibi çok geniş bir alana yayılmıştır. Bu nedenle 3 sınıftan sonra eğitimin iklim, subilimi, hava tahmini, yenilenebilir enerji kaynakları gibi alanlara ayrılarak branşlaşmanın ve öğrencilerin ilgi duydukları alanlarda eğitim görmesinin daha uygun olacağını düşünmekteyiz.

  Son olarak, unutulmamalıdır ki Meteoroloji Mühendislerine olan talebi karşılayamazsak bir başkaları mutlaka bizlerin yerini alacaktır.

  Saygılarımla.

  Mustafa Diren
  TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya Çocuk Günü Konuşma Metni Açılış Konuşması
 3. Dünya Tiyatro Günü İle İlgili Konuşma Metni, Açılış Konuşması
 4. Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Konuşma Metni, Açılış Konuşması
 5. Dünya Gümrük Günü İle İlgili Konuşma Metni, Açılış Konuşması
 6. Dünya Şehircilik Günü İle İlgili Konuşma Metni, Açılış Konuşması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş