Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Malatya Hac ı Hüseyin Paşa Bedesteni , Hac ı Hüseyin Paşa Bedesteni nerede , Hac ı Hüseyin Paşa Bedesteni tarihi , Hac ı Hüseyin Paşa

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni -Malatya

  Sponsorlu Bağlantılar
  Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni ,Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni nerede,Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni tarihi,Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni mimari özellikleri,Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni resimleri,Hacı Hüseyin Paşa Bedestenine nasıl gidilir

  Malatya Hacı Hüseyin Paşa Bedesteni  Malatya Darende ilçesinde, Eski Darende Mevkii’nde bulunan bedestenin kitabesi bulunmamaktadır. Yapım tarihi bilinmemekle beraber, banisi Hacı Hüseyin Paşa’dır. Hacı Hüseyin Paşa’nın XVIII.yüzyılda yaşadığı dikkate alınacak olunursa, bedestenin de bu yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

  Bedesten dikdörtgen planlı olup, Osmanlı döneminde yapılmış, kapalı çarşı planını yansıtmaktadır. Yapının dış duvarlarında kesme taş, iç duvarlarında da moloz taş kullanılmıştır. Bedestenin kuzey, güney ve doğusunda üç kapısı bulunmaktadır. Bunlardan kuzey ve doğu kapıları dışarıya taşkın olup, görkemli bir görünüşü vardır. Üzeri beşik tonozla örtülmüştür. Bedestenin ortasında tonozla örtülü uzun bir koridor ve bunun iki yanında da yine beşik tonozlu dükkânlar sıralanmıştır.

  Yapının güney bölümü daha geniş olup, kuzey bölümü ile bağlantısı sivri kemerli bir kapı ile sağlanmıştır. Bedesten günümüze çok harap bir durumda gelebilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa hangi padişah döneminde yönetimde aktif rol oynamışla
 3. Malatya şiirleri, Malatya ile ilgili şiirler
 4. Malatya İlinin İlçeleri, Malatya ilçeleri
 5. Malatya il haritası, malatya ili haritaları
 6. En güzel Malatya Türküleri, Malatya yöresine ait Türküler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş