Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kovalıca Köyü Bozüyük Bilecik kovalıca köyü bilgileri - kovalıca köyü tanıtım - kovalıca köyü resimleri Kovalıca , Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kovalıca köyü bilgileri - kovalıca köyü tanıtım - kovalıca köyü resimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kovalıca Köyü Bozüyük Bilecik

  kovalıca köyü bilgileri - kovalıca köyü tanıtım - kovalıca köyü resimleri


  Kovalıca, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  1864 göçü ile Kafkasya’nın bugünkü Karaçay-Çerkes bölgesinde bulunan Bibardkıt(şimdiki ismi Albırgan) yola çıkan KOVALICA ahalisi Tapanta (Aşuwa)boyundan olup bir kısmı direkt deniz yoluyla diğer bir kısmı ise Bulgaristan üzerinden geçerek Eskişehir bölgesine gelmiştir. Köy halkı kendilerine gösterilen Eskişehir’deki bölgeyi beğenmeyerek bugünkü köy arazisine yerleşmistir.Bu zamanlarda köye kendi aralarinda Bibardkıt ismini vermışlerdir.Türkıyenın ılk zıraat mühendısı Aziz Meker bu koye mensup kuzey kafkasya göçmeni olup uzun yıllar ziraat müsteşarlığı yapmıştır.Türkıyenın ilk yarış atı yetiştiricilerinden olan Karaşey Yusuf Bozkurt(Topal Yusuf) ve Alim Bozkurt bu köylü olup yetiştirdikleri atlar uzun yıllar mahalli ve ulusal yarışlarda çeşitli dereceler almışlardır.Daha sonra yarış atı yetiştiriciliğini Remzi Bozkurt devralmış olup ulusal çapta çeşitli başarılara izma atmıştır.

  Köyün ilk kuruluşunda köyde bulunansülaleler; Karaşey,Kablah,Tebuş,Şermet,Duğ,Şermet,Ağu,Bekbula t,Albot,Kam,Çupa,Kam,Dal,Nır,Bıj,Meker,Talustan,Kı lıç;Daş,Bala,Bibard,Karden,Şoğur,Haceney,Agır,Sere rif.

  1960 lı yıllarda köye Erzurum ve Bayburt'tan göçler başlamış ve köyde yaşayan Tapantaların şehirlere göç etmesi nedeni ile zamanla Tapanta hane sayısı 2-3 e düşmüştür.
  Kültür

  köyün kültürü tam olarak anadolu kulturu ile bati kulturu arasindadir koyde yasayan larin cogunlugu su an icin Bayburt ve Erzurum kökenli 1960 yilindan sonra goc etmis vatandaslarimizdir
  Coğrafya

  Bilecik iline 41 km, Bozüyük ilçesine 7km uzaklıktadır. Köy Marmara bölgesinde bulunup, Köyün bulundugu arazi dört bölgenin birlestigi bi noktadadir; K.Batisinda Marmara, G.Batisinda Ege, Kuzeyinde Karadeniz, Dogusunda icanadolu bölgeleri bulunmaktadir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 328
  2000 320
  1997 340
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yeni nesil Ilcedeki fabriklarda calismaktadir Gurbetcileri de azimsanamayacak kadardir
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir ama islev disidir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon: 0(228)3232295
  Cep Telefonu:532 3337281  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Güvercinlik Köyü Merkez Gümüşhane, Güvercinlik Köyü Bilgileri
 3. Kayadibi Köyü Köse Gümüşhane, Kayadıbi Köyü Hakkında Bilgiler
 4. Karşıyaka Köyü Kelkit Gümüşhane, Karşıyaka Köyü Hakkında Bilgiler
 5. Dedeli Köyü Torul Gümüşhane, Gümüşhane Dedeli Köyü Bilgileri
 6. Koyunlu köyü bilgileri - koyunlu köyü resimleri - koyunlu köyü tanıtım
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş