Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Marmara Bölgesinin yer şekilleri Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri nelerdir Marmara Bölgesi'nin yeryüzü şekilleri‎ Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri Fazla yüksek olmayan dağlarla en gebe lenmiş olan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 18      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Marmara Bölgesinin yer şekilleri
  Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri nelerdir
  Marmara Bölgesi'nin yeryüzü şekilleri‎


  Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri

  Fazla yüksek olmayan dağlarla engebelenmiş olan bölgede birçok çukur alan ve ova vardır. Düzlüklerle çukurluklar dağlık alanlardan daha fazla yer kaplar.

  Bölgenin Trakya kesimine dalgalı düzlükler egemendir. Bu kesimin iç bölümündeki çukur alana Ergene Havzası denir. Ergene Havzası' nın kuzeyinde Trakya'nın en yüksek kesimlerini oluşturan ve Yıldız Dağları olarak da bilinen Istranca Dağları {bak. kırklareli) yer alır. Havzanın güney ve güneybatısında da Işıklar Dağı olarak bilinen Ganos Dağı ile Koru Dağı yükselir. Meriç Irmağı boyunca alçak düzlükler bulunan Trakya'nın Gelibolu Yarımadası ile İstanbul ili sınırları içinde kalan kesimleri yayvan tepelerden ve dalgalı düzlüklerden oluşur.

  Bölgenin Anadolu'daki toprakları Trakya' ya göre daha engebelidir. Bu kesimde eski jeolojik çağlarda oluşan kırılmalar ve çökmeler sonucunda ortaya çıkan bazı çukur alanlar vardır. Doğu-batı doğrultusunda uzanan bu çukur alanlar üç ayrı dizi halinde uzanır. Bunların ilki kuzeydeki Adapazarı Ovası, Sapanca Gölü, İzmit Körfezi çöküntü alanı dizisidir. Batıya doğru Marmara Denizi'ndeki çukurluklarla devam eden bu dizinin güneyinde Pamukova, İznik Gölü, Gemlik Körfezi çöküntüleri yer alır. En güneyde yer alan çöküntü alanı dizisi ise İnegöl, Bursa ovaları ile Ulubat ve Manyas göllerini kapsar. Bu kesimde yer alan başlıca dağlık alanlar ilk iki çöküntü alanı dizisini birbirinden ayıran Samanlı Dağları ile Uludağ ve Kaz Dağı'dır. Kaz Dağı güneybatıda Ege Bölgesi'yle doğal sınır oluşturur. Marmara Bölgesi'nin en yüksek noktası, Uludağ'da 2.543 metreye ulaşan Karatepe'dir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Marmara Bölgesi Yüzey Şekilleri Betimleyici Paragraf Yazın
 3. Ege Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nasıldır
 4. Japonyanın Yüzey Şekilleri Nasıldır, Japonya Yüzey Şekilleri Hakkında Bilgi
 5. Akdeniz Bölgesinin Yüzey Şekilleri
 6. Ege Bölgesinin Yüzey Şekilleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. allah ne verdiyse

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok güzel olmuş marmara bölgesi hakkında sosyal öğretmenimiz hülya başaran verdi ödev edirne alper yazoğlundan 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş