Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel sınıflandırma Alem: Animalia (Hayvanlar) Şube: Chordata (Kordalılar) Sınıf: Mammalia (Memeliler) Takım: Carnivora (Etçiller) Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler) Familya: Canidae (Köpekgiller) Oymak: Canini (Asıl köpekler)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kara Sırtlı Çakal (Canis mesomelas)

  Sponsorlu Bağlantılar
  • Bilimsel sınıflandırma
  • Alem: Animalia (Hayvanlar)
  • Şube: Chordata (Kordalılar)
  • Sınıf: Mammalia (Memeliler)
  • Takım: Carnivora (Etçiller)
  • Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)
  • Familya: Canidae (Köpekgiller)
  • Oymak: Canini (Asıl köpekler)
  • Cins: Canis
  • Tür: C. mesomelas
  • Binominal adı Canis mesomelas, (Schreber 1775)  Sahile yakın yaşayıp, ayı balığı yavruları ile beslenen kara sırtlı çakallar


  Kara sırtlı çakal (Canis mesomelas), Afrika'nın savanalarında yaşayan, köpekgiller familyasından bir tür ve burada en sık rastlanan çakaldır. Gümüş sırtlı çakal olarak da bilinir.
  Özellikler

  Çakal belirgin olarak, alt tarafındaki paslı-kırmızıdan altın-sarıya varan post rengine tezat oluşturan, kayraçtaşı grisi sırt rengiyle karekterize olmuştur. Uzunluğu yaklaşık 90 cm tutar ve buna ilave 35 cm uzunluğunda kuyruk gelir. Vücut ağırlığı 10 kg'dır.

  Yaşam alanı

  Stepler ve yarı çöller habitat oluşturur. Kara sırtlı çakal aşırı, kurak bölgelerde de hayatta kalabilir. Coğrafi olarak birbirinden ayrı iki bölgede yaşar. Bunlardan biri Tanzanya, Kenya, Somali ve Etiyopya'yı kapsar. Diğeri ise Güney Afrika, Namibya, Botswana ve Zimbabwe'dedir.

  Yaşam tarzı

  Kara sırtlı çakallar aile grupları halinde yaşarlar. Alfa çift sürüye liderlik eder ve çiftleşirler . Bir batında ortalama dört yavru dünyaya gelir.

  Çakalın beslenmesi çok yönlüdür. En yeni araştırmalar göre, besinlerinin %50'si düz kanatlı ve kın kanatlı gibi büyük böceklerden oluşur ancak fare, kuşyumurtası, kertenkele ve kimi zaman bitkisel besin de yerler. Çakalın olağanüstü uyum yeteneği onun çok sayıda, bölgelere göre değişen davranış biçimi geliştirmesini sağlar. Doğu Afrika'da bu çakallar altın çakallar gibi, aslanceylan doğumlarını beklemek konusunda uzmanlaşmışlardır. Çakallar belli şartlar altında yetişkin bir zıplayan antilopu (Antidorcas marsupialis) avlayabilirler. En başta Namibya olmak üzere Güney Afrika'da kara sırtlı çakallar, kendilerine yaşam alanı olarak sahili seçerler. Burada ayı balığı kolonisine yakın yaşayıp bunların gençleri ve yeni doğmuş yavruları ile beslenirler.

  Afrika'nın güney bölgelerinde bazı kara sırtlı çakallar, köylere ve şehirlere yakın, çöp atılan yerlere yerleşirler. Kuzu ve yavru keçilere saldırırlar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rüyada çakal görmek
 3. Türküleştirilen "Bana 'kara' diyen dilber / Gözlerin kara değil mi / Yüzünü sevdiren
 4. Kızıl sırtlı örümcek kuşu (Lanius collurio)
 5. Çizgili Çakal (Canis adustus)
 6. Kır Kurdu (Canis latrans)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş