Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

takvimin ortaya çıkışı ile ilgili bir araştırma yapınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Takvimin Ortaya Çıkışı Dünyanın Oluşumu Ve Kayaçların Ortaya Çıkışı İle İlgili Senaryo
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 376      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Takvimin Ortaya Çıkışı İle İlgili Araştırma

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Takvimin Ortaya Çıkışı İle İlgili Araştırma

  Takvim,zamanın yıl,ay,hafta ve gün gibi parçalara bölünüp düzenli bir sırayla gösterildiği çizelgedir. Takvim, sosyal, ticari, dini ya da idari amaçla gün organize bir sistemdir.

  TAKVİMİN TARİHÇESİ:

  Çok eski çağlardan beri insanlar gerek toplumsal yaşamlarının düzenini açısından , gerek dinsel nedenlerle uzun ölçekli zaman ölçekli zaman ölçümlerine gereksinim duyulmuştur. İşte zamanın gün,ay,yıl gibi uzun süreli dönemlere bölünmesine dayalı olarak geliştirilen takvimlerde bu gereksinim sonucunda ortaya çıkmıştır.
  Eski insanlar ilk takvimleri , herkesin görebileceği en düzenli iki doğal olay olan Güneş ve Ay’ın hareketlerine dayandırmışlardı. Bu iki gökcisminin hareketleri en basit üç zaman dilimi olan gün ay ve yılı belirler.
  En eski takvimi nerede , ne zaman , kimlerin yaptığı tam olarak bilinmemekle birlikte İsrailoğulları , eski Mısırlılar, eski Yunanlılar , Romalılar , Çinliler ‘in kendilerine göre takvimleri olduğunu bilmekteyiz. Hemen hemen hepsi de Güneş ve Ay gibi gökcisimlerinin hareketlerini esas almışlardır.
  Ay’ın evrelerine dayalı olan takvimlere AY TAKVİMİ , Güneşin görünürdeki hareketine dayalı olan takvimlere ise GÜNEŞ TAKVİMİ denir.
  Yıl uzunluğuna ilişkin oldukça doğru ilk ölçümü İ.Ö. 4200 dolaylarında eski Mısırlılar gerçekleştirdiler.Mısır takvimi , yıl uzunluğu her zaman aynı olan ilk takvimdir.
  Zaman , yıldan çok daha uzun dilimlere de bölünebilir. Yıllar, ulusların tarihindeki belirli olayların zamanı başlangıç alınarak sayılabilir.Hıristiyanlar Hz. İsa’nın doğumunu tarihin en önemli olayı olarak kabul ettikleri için tarihi “İsa dan önce” ve “ İsa dan sonra” olarak ikiye ayırırlar.

  JULYEN TAKVİM:
  Jul Sezar’ın düzenlemiş olduğu Roma takvimine dayanır ve Julyen takvim olarak adlandırılır. İ.Ö 46 yılında yani Roma İmparatorluğu 708. yılında kullanılmaya başlandı. Bu değişiklik, Romalılar için önemliydi çünkü o dönemde Roma’da günlerin sayılması düzensizdi. Yüksek papazların vâde tarihleriyle yüksek memurluğa geçiş tarihlerini gösteren bir takvimdi. Sezar yılbaşını 1 Mart’tan 1 Ocak’a aldı. Güneş yılını esas alan bu takvim artık yılları da kullanan bir takvimdir.

  GREGORYEN TAKVİM:
  Yıllar 365 gündür. Bununla birlikte dört yıla bir gün eklenir. Dört yıl da bir şubat ayı bir gün uzar ve 29 gün olur. Buna da ARTIK YIL denir. Yeni çağda papa XII. Gregor tarafından Julyen takvimin reformuna göre 1582’de düzenlenen Gregoryen takvim de mevsimler güneşin hareketini esas alarak belirlenmiştir. Gregoryen yılı on ikiye ayrılır. Bir yılda elli iki hafta vardır. Ve yıl başı 1 Ocak olarak belirlenmiştir. Türkiye 1 Ocak 1926’dan itibaren bu takvimi kullanmaya başlamıştır.(Türkiye’de “Miladi takvimi” de denir.) Dinsel bayramların zamanını belirlenmek için başka takvimlerden yararlanan bazı halk grupları dışında bugün artık tüm dünyada Gregoryen takvimi kullanılmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  TÜRKLERİN KULLANDIĞI TAKVİMLER:

  12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ:
  Türklerin kullandığı en eski takvimdir. Güneş yılını esas alır. Bu takvimde her ay bir hayvan adıyla anılır. 12 ya da 60 yıl da bir devrini tamamlar. Bu takvimde bir gün (gece-gündüz) on iki eşit parçaya bölünür. Ve her bir bölüme AY denilirdi.

  CELALİ TAKVİMİ:
  Selçuklu döneminde kullanılan ve Melikşah tarafından hazırlanan bu takvim yılbaşı Nevruz olan takvimdir. Günümüzde İran ve Afganistan da kullanılan bu takvim Güneş yılı esasına göre hazırlanmıştır.

  HİCRİ TAKVİM:
  Selçuklu ve Osmanlı Devleti uzun süre alaturka takvimde (Türk Takvimi ) denilen Hicri takvimi kullanmışlardır. Hz. Muhammet’in hicretini (göçünü) yani İ.S 622 tarihini başlangıç olarak kabul eden bu takvim ay yılını esas alır.

  RUMİ TAKVİM:
  Osmanlı Devletinde I.Mahmut döneminde mali işlerde kullanılan takvimdir. Bu takvim hicreti başlangıç olarak kabul eder ve güneş yılını esas alır. Mart ayı yeni yılın ilk ayıdır.

  MİLADİ TAKVİM:
  Türkiye Cumhuriyetinin 1926 yılından itibaren kullanmaya başladığı takvimdir. Bu takvim Gregoryen esasına dayanır. Miladi takvimin ortaya çıkmasında ilk olarak Mısırlıların rolü vardır. Daha sonra İyon ve Yunanlılar sayesinde de batı bu takvimi tanıyarak kullanmaya başlamıştır. Miladi takvim Hz. İsanın doğumuyla başlayan ve güneş yılını esas alarak hazırlanan bir takvimdir.


 5. Misafir Üye

  çok saolun her zaman bu site bana yardım ediyo


 6. Misafir Üye

  güzel hazırlanmış bir araştırma saolun, ben bu yazının özetini çıkardım


 7. Misafir Üye

  ya çok güzel bir site


 8. Misafir Üye

  çok güzel araştırma odevin için işe yaradı saolun forumlord teşekkürler (y)


 9. Misafir Üye

  sosyal bilgilerden ödevim vardı yardımcı oldu


 10. Misafir Üye

  anlamlı mantıklı olan bir yazı


 11. Misafir Üye

  Bence güzel ama bir yere uzununu bir yere özetini yazabilirsiniz.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş