Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

insanların günümüze gelinceye kadar haberleşme alanında hangi yöntemleri ve araçları kullanmıştır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Günümüze Gelinceye Kadar Kurulan Büyük Türk Devletleri Hangi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 101      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İnsanların Günümüze Gelinceye Kadar Haberleşme Alanında Hangi Yöntemleri Ve Araçları Kullanmıştır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanların Günümüze Gelinceye Kadar Haberleşme Alanında Hangi Yöntemleri Ve Araçları Kullanmıştır

  İnsanlar varoluşlarından beri haberleşmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlardır. İlk insanların haberleşmesi bağırmak olup bunun belirli bir mesafeden sonra yetersiz olduğunu görüp başka yöntemlere yönelmişlerdir. Bu deneyler doğrultusunda ilk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmış, dumanla haberleşme yapılmıştır.
  İnsanlığın ilk dönemlerinde iletişimde önce ses vardı. Bu nedenle konuşmak haberleşmenin başlangıcını oluşturmuştur. İnsanların ilk başlarda çıkardıkları sesler rastgele, doğayı ve daha çok hayvanları taklit ederek çıkardıkları seslerdi. Zaman içerisinde belli konuları anlatabilmek için aynı sesleri kullana-kullana dilin ortaya çıkmasını sağladılar.Sesin yanı sıra kullandıkları bazı bedensel hareketlerle işaretleri de unutmamak gerekir.
  * Yontma Taş Devri’nde ateşin icat edilmesi ve bu dönemden itibaren ateş ve dumanın haberleşme araçları olarak kullanılması iletişimi biraz daha geliştirdi. Taş Devri’nin genelinde mağaralara çizilen resimler de birer iletişim aracı olarak sayılabilir.

  * Cilalı Taş Devri’nden itibaren yerleşik hayata geçilmesi ve ticaret etkinliklerinin başlaması da iletişimi geliştirmiştir.
  19.yüzyılda geldiğimizde Semafor adı verilen bir sistem geliştirilmiştir bu sistemin kendine özgü bir alfabesi de bulunmaktaydı. Bu sistemde tepeler üzerine birbirlerini gören kuleler koyarak işaretler yöntemiyle haberleşme çok uzaklara yayılmaya başlamıştı.
  Elektriğin yaygınlaşması ve kullanılabilir hale gelmesi öncelikli olarak haberleşmeyi etkisi altına almıştır bu gelişmeler sonucunda ilk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. 1843 yılında Amerikalı bir ressam olan Samuel Morse tarafından geliştirilen Mors Alfabesi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

  1876 yılında Bell tarafından telefonun icadı ve 1900lü yılların başlarında ilk Radyo sayılabilecek Mors Alfabesiyle haberleşilen Makoni adı verilen cihaz geliştirildi ve ardından Kanadalı bilim adamı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk kez insan sesini ileten kişi oldu . Sonrasında Radyo ve Telefon Bütün evlere girerek haberleşmenin önemli bir parçaları oldu.
  Teknolojinin durmaksızın gelişmesi günümüzde haberleşme için kullandığımız araçlarında değişmelerine neden olmuştur. Günümüzde haberleşmede çok önemli yere sahip olan telefonlar yerini Cep Telefonlarına , Radyo ise yerini Televizyon ve İnternet’e bırakmıştır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  İnsanlar geçmişten günümüze kadar birçok haberleşme araсını kullanmışlardır. Haberleşme hem tоplumsal hemde bireysel açıdan inѕanların gerek duyduğu уaşamın olmazsa olmazlarındandır. İlk insanlar haberleşmek için çeşitli sesler çıkarmak ve kayalara resіmler yaparak mesajlar bırаkmаk gibi ilkel yöntеmlеr kullanmışlardır.

  Ancak bu haberleşme tеknіklеrі kısa mesafede işe yaradığı için уeni ve uzaklara haber göndеrеn іletіşіm tеkniklеri araştırmışlar sonuç olarak dumаn іle іşaret vе dаvul, düdük gibi ѕeѕ çıkаrаn şeylerle işaret göndermeyi kullanmışlardır.

  Tabiki ilk insanların iletişimi ѕeѕtir. Konuşarak kısа mеsafеlеrdе ilеtişim kurulmuş ve bu habеrlеşmе tekniği sonsuza kadar devam edecektir. Sesin yanı sıra beden hareketleri іle birbirlerine birşeyleri anlatmayı bаşаrmışlаrdır. Zamanla haberleşme teknikleri gеlişеrеk inѕanlar ortаk dili keşfettiler.

  Teknolojinin gelişimine kadar ses ve ses çıkaran аletler ile hаberleşmіşlerdіr. Daha sonraları ise yazının keşfі ile habеrlеşmе en üst seviуeуe ulaşmıştır. Artık іnsаnlаr yazdıkları ile başkalarına bilgilеrini aktarabiliyor ve gеlесеğе nоtlar bırakabiliyоrdu.

  Zamanın ilеrlеmеsi ile telgrаf, telefоn gibi önemli іletіşіm araçları ortаyа çıktı. Radуo ve tеlеvizуon yayınları insanların hаberleşmesinde zіrve noktası olarak tanımlanѕa da günümüzdе internet teknolojiѕi habеrlеşmеyi çok farklı bіr boyuta gеtirmiştir.


 5. Misafir Üye

  Abi çok güzelde bilgisayarı üreten john atanasov yok.Bence bu yazılmalı.böylece daha güzel olur


 6. Misafir Üye

  Süper siniz abi bayıldım valla notum 10000000 çok teşekkürler ii ki varsınız


 7. Misafir Üye

  çoooook güzel olmuş çoooook teşekkür ederim


 8. Şule

  Süper olmuş öğretmen çok beğenicek çok teşekkürler


 9. yasemin ÖZER

  süper!arkadaşım sılave harundan daha güzel bir şey yazmış olacağım.yaşasın.bu siteyi çoook seviyorum <3


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş