Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

özne nedir kısaca bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Özne Nedir Vikipedi Özne Çeşitleri Ve Örnekleri Özne Çeşitleri Özne Nedir Özne Nedir Nasıl Bulunur
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 10      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Özne Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Özne Nedir Kısaca

  Özne : Yüklemin bildirdiği işi, hareketi yapan ya da bir oluş içinde bulunan varlığa özne denir.

  Cümlede Özneyi Bulma Kuralı: Cümledeki yükleme insanlar için kim, diğer varlıklar için ne soruları sorulduğunda cevap veren kelime ya da kelime grubu öznedir.

  Arkadaşın koştu. (Kim koştu? arkadaşın ) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Özne Nedir Kısa Bilgi

  Temel olarak bir dilbilgisi terimi şeklinde kullanılan özne, cümlelerde her şeyin kendisine bağlandığı kişiye verilen addır. En basit tabirle özne, bir cümlede eylemleri yapan kişinin adıdır. Örneğin ‘İnsanlar çıldırmış gibi koşuyorlar.’ cümlesinin öznesi, koşma eylemini gerçekleştiren ‘insanlar’ sözcüğüdür. Bazı durumlarda özne yazıyla gösterilmez. Ancak bir kişi zamirinin işi yaptığı gizli olarak belli olur. Bu durumda mevzu bahis olan kişi zamirine gizli özne adı verilir.

  Örneğin ‘Çok fazla kitap okur.’ cümlesinin öznesi, ‘o’ kişi zamiridir. Çünkü eylemin çekiminden dolayı kim tarafından yapıldığı bellidir. Ancak özne bazı durumlarda da hiç belli olmaz. Örneğin ‘Pencere kapandı.’ cümlesinde eylemi yapan kişi belli değildir. Bu durumda eylemden etkilenen nesne, sözde özne olarak kabul edilir. Burada ‘pencere’ sözde öznedir.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş