Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Seracılık Teknikeri Seracılık Teknikerinin özellikleri Seracılık Teknikerinin görevleri Seracılık Teknikerinin yapması gerekenler GÖREVLER - Cam , naylon vb. örtü malzemelerine göre seraları hazırlar , Seraların
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Seracılık Teknikerinin özellikleri, Seracılık Teknikerinin görevleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Seracılık Teknikeri


  Seracılık Teknikerinin özellikleri
  Seracılık Teknikerinin görevleri
  Seracılık Teknikerinin yapması gerekenler

  GÖREVLER

  - Cam, naylon vb. örtü malzemelerine göre seraları hazırlar, Seraların ısıtma, havalandırma, soğutma, aydınlatma, nemlendirme ve diğer teçhizatların donatılması işlerini planlar ve düzenler, Her tür çevre faktörünün bitki gelişimine etkilerini araştırır,

  - Sebze ve süs bitkilerini sınıflandırarak çeşitli yetiştirme ortamlarını (yer yastıkları, beton yastıkları), ekim-dikim yerlerini hazırlar,

  - Bahçe ve süs bitkilerinin tohum, aşı, çelik, daldırma, kök ve dip sürgünü, yavru bitki, özelleşmiş gövde ve kök, apomiktik tohum, vegatitif kol yardımıyla üretilmesini sağlar, Sera topraklarının ekim-dikime hazır hale getirilmesi için gerekli drenaj, temizlik, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzeltme, tuzluluk ve önlenmesi, dezenfeksiyon çalışmalarını yapar,

  - Bahçe ve süs bitkileri yetiştiriciliği ile ilgili olarak tohum ekiminden hasada kadar tüm işlemleri yapar veya yaptırır, Seradaki bitkilerin su ihtiyaçlarını hesap eder, uygulanacak sulama yöntemine göre sular, Seradaki bitkilerin yetiştirilmesi sırasında görülen zararlılar ve hastalıklara karşı mücadele çalışmaları yapar,

  - Seradaki bitkilerin yetiştirilmesi sırasında besin maddelerinin gereğinden fazla ya da az olması durumunda görülen anormallikleri tespit eder ve giderilmesini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Toprak, kum, gübre, perlit ve torf, Tohum, çelik, fidan, konteyner vb. köklendirme malzemeleri, Çapa, kürek, kazma, bel, şaşola, plantuar, makas, testere, aşı bıçağı, el arabası, tırpan, tırmık, hortum, fıskiye, sisleme, naylon, naylon torba, ip, kazık, bahçe makası gibi aletler, Zirai ilaçlar, ilaçlama, sulama ve havalandırma aletleri gibi yardımcı araç-gereçler.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Seracılık teknikeri olmak isteyenlerin;

  - Biyolojiye özellikle botaniğe ilgili ve bu alanda başarılı,

  - Açık havada çalışmaktan, bitki üretmekten hoşlanan,

  - Ekonomiye ve ticarete ilgi duyan, Bedence sağlıklı ve dayanıklı

  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Seracılık teknikerleri genellikle toprak üzerinde cam veya naylon ile örtülü seralarda, mevsimine ve yetiştirilen bahçe ve süs bitkilerinin türüne göre bazen açık arazilerde çalışırlar. Çalışırken birinci derecede bitkilerle ilgilidirler. Bu sırada müşterilerle, meslektaşlarıyla, ziraat mühendisleriyle, diğer çalışan yardımcı personelle iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Seracılık teknikerleri özel işyerlerinin yanında Tarım Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlükler ile Araştırma Enstitülerinde çalışabildikleri gibi kendileri de özel seralar kurabilirler.

  Seracılık ülkemizde başlangıçta çiftçilerce, küçük kapalı alanlarda ve basit yöntemlerle yapılmaktaydı. Son yıllarda ekim alanlarının büyümesinin yanında üretimde kullanılan tekniklerde de gelişmeler sağlanmıştır. Özellikle Ege ve Trakya bölgesinde süs bitkileri, Akdeniz’de Antalya ve Mersin yöresinde bahçe bitkileri üretimi gelecek vadetmektedir. Ülkemiz ikliminin müsait olmasına rağmen yurdumuzda henüz yeterince tanınmadığından yetiştirilmeyen bazı süs bitkileri ile tropikal sebze veya meyvelerin seralarda deneme üretimine yabancılarla işbirliği içinde başlanılacaktır. Bu da istihdam olanaklarını genişletecektir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Seracılık” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Meslek Liselerinin, Çay Teknolojisi, Süs Bitkileri, Tarım, Ziraat, Genel Ziraat, Makine(Tarım Meslek Lisesi), Makine- Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Seracılık” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almak gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

  Öğrencilere Eğitim süresince; Genel kültür derslerinin yanı sıra; Zirai Botanik, Matematik, Bitki-Çevre İlişkileri, Üretim Tekniği, Sera Toprağı ve Gübreleme, Bahçe Bitkilerinde Temel Bilgiler, Ekonomi ve İş İdaresine Giriş, Genel Seracılık, Sera Sulama Yöntemleri, Seraların Yapısal Özellikleri, Bilgisayar, Serada Sebze ve Süs Bitkileri Yetiştirme, Sera Bitkileri Zararlıları, Sera Bitkilerinde Beslenme Bozuklukları, Sera Bitkileri Hastalıkları gibi derslerle birlikte Uygulamalı Seracılık Çalışmaları dersleri verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Seracılık ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, Bitkisel Üretim, Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması lisans programlarına, Seracılık ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ön lisans programını bitirenler ise Bitkisel Üretim, Peyzaj mimarisi ve Peyzaj Mimarlığı, Kentsel Tasarım, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  Seracılık teknikerleri, çalıştıkları yerlerde tecrübe ve ilgileri doğrultusunda özellikle süs bitkileri alanına ya da bahçe bitkileri alanına ağırlık vererek bir uzmanlık kaydedebilirler. Bunun doğrultusunda bölüm şefi olarak yükselme olanağına kavuşabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Proteinlerin Görevleri Ve Özellikleri
 3. Enzimlerin Görevleri Ve Özellikleri
 4. Mitokondrinin Özellikleri ve Görevleri
 5. Polisin görevleri ve özellikleri
 6. Seracılık - Seracılık Nedir - Seralarda Havalandırma Sistemi - Havalandırma Sisteminin Öze
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş