Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türkoloji Program ı – Meslek Tanıtımları Eğitim Süresi ve İçeriği:Meslek eğitimi 4 yıldır. Dört yıllık eğitim süresince Türkiye Türkçesi , Edebi Bilgiler ve Osmanlıca dersleri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkoloji Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkoloji Programı – Meslek Tanıtımları
  Eğitim Süresi ve İçeriği:Meslek eğitimi 4 yıldır.

  Dört yıllık eğitim süresince Türkiye Türkçesi, Edebi Bilgiler ve Osmanlıca dersleri hazırlık niteliğindedir. Bunun yanısıra öğrencilere Osmanlı Türkçesi, Türkiye Türkçesi, Nazım Bilgisi, Edebi Sanatlar, Edebiyat Tarihi, Dil Tarihi, Halk Edebiyatı, Köktürkçe, Uygur Türkçesi, Kıpçak Türkçesi, Roman-Şiir Tahlilleri gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenciler 8. Yarıyıl sonunda bir “Bitirme Ödevi” hazırlarlar.

  Mesleğin İçeriği:Bir araştırmacı olarak en eski metinlerden başlayarak Türkçe eserleri inceler,
  Türk dilinin yapısını, kökenini, gelişimini, gelişimi etkileyen faktörleri inceler, Belli bir tarihi dönem içerisindeki eserlerin özelliklerini saptar, Türkçe’nin korunması ve sağlıklı gelişimi için öneriler geliştirir, Sözlükler hazırlar, Türkçe’nin diğer dillerle olan bağlantısını araştırır, Yaptığı değerlendirme sonrasında Türkçe’nin sorunları olarak belirlediği hususların; sorunların çözümüyle uğraşan meslek elemanlarına, kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar ve sonuçları izler.
  [m]
  Meslek için Gerekli Özellikler: Türkolog olmak isteyenlerin; Üst düzeyde sözel düşünme yeteneğine, Düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilme yeteneklerine sahip, Araştırma ve inceleme merakı ve yeteneği olan, Türk Edebiyatına karşı özel ilgi ve sevgi duyan, kitap okumayı çok seven, Edindiği bilgileri çözümleyebilen ve yeni sentezler oluşturabilen kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma Koşulları İş İmkanları: İnsanlarla iletişimde bulunulur.
  Elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında büro ortamında çalışılması gerekmektedir.

  Türkologların üniversitelerde Türk Dili Okutmanlığı, araştırma görevlisi ve uzmanlık gibi akademik yapıda çalışma olanakları vardır. Pedagoji sertifikası alınırsa orta dereceli okullarda Edebiyat ve Türkçe öğretmeni olarak görev alınabilir. Özel yetenekleri olanların gazete, dergi ve diğer medya kuruluşlarında da yazarlık, editör olarak çalışma imkanı vardır. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık vb. arşivlerinde uzman olarak çalışma olanağı bulunmakta olup Kütüphanelerde, Kültür Bakanlığında, TRT kurumunda da çalışma olanakları mevcuttur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Restorasyon Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Kooperatifçilik Programı – Meslek Tanıtımları
 4. Otomotiv Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Enformatik Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Güverte Programı – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş