Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tütün Eksperliği Program ı – Meslek Tanıtımları Eğitim Süresi ve İçeriği:Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresi içinde;Temel fen bilimlerine dayalı dersler (Matematik , Fizik ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tütün Eksperliği Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tütün Eksperliği Programı – Meslek Tanıtımları

  Eğitim Süresi ve İçeriği:Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresi içinde;Temel fen bilimlerine dayalı dersler (Matematik, Fizik, Kimya, Botanik vb.) Teknik dersler (Malzeme, Mukavemet, Statik, Dinamik, Makine Bilgisi, Elektro Teknik, Klima ve Isı Tekniği, İş Etüdü ve Planlaması, Bilgisayar Planlaması vb.) Sosyal dersler (İş hukuku, Ticaret Hukuku, Genel Ekonomi, Pazarlama, İstatistik, Yönetim ve Organizasyon, Üretim Planlaması ve Kontrolü, Kalite Kontrolü vb.) Meslek dersleri (Tütün Kimya ve Teknolojisi, Tütün Tarımı, Bitki Yetiştirme ve Beslenme, Tütün Değerlendirme ve Ekspertiz, Tütün Bakımı, Tütün Hastalıkları, Genel Tütüncülük, Tütün Fabrikasyonu vb.) verilmektedir.

  Mesleğin İçeriği:Tütünün tarlada yetiştirilmesi, kırımı ve kurutma işlemlerini kontrol eder, Tütünün standartlara uygun olup olmadığını saptar, Tütünün fermantasyonunun takibini ve bakımını yapar, Bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştirir, Tütünün kalitesini ve fiyatını belirler, Alımı yapılan yaprak tütünün işleme atölyelerinde cins ve kalitesine göre ayırımını denetler ve yönlendirir, Alınan tütünde, tüketici isteklerine ve piyasaya uygun olarak sigara, pipo, puro, enfiye veya çiğneme tütünü haline gelinceye kadar geçirdiği tüm aşamalarda bilimsel yöntemleri uygular, Kaliteli tütün üretimi sağlamak amacıyla ekicilere aydınlatıcı bilgiler verir.
  [g]
  Meslek İçin Gerekli Özellikler:Tütün eksperi olmak isteyenlerin; Açık havada çalışmaktan hoşlanan, Arazi koşullarına uyum sağlayabilen, Tarım ekonomisine ilgi duyan, Renk algısı, tat ve koku alma duyuları gelişmiş, Dikkatli kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma Koşulları ve İş İmkanları:Tütün eksperleri görevlerini kısmen büroda, kısmen arazide ayakta, yürüyerek, tırmanarak, eğilerek yürütürler. Çalışmalar çoğunlukla açık havada ve değişik iklim koşullarında yapılır.

  Tütün eksperleri, Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda, özel sektör tütün işletmelerinde, kamu ve özel sigara fabrikalarında, tütün ticareti (ihracat-ithalat) yapan kuruluşlarda, tütün üretimi yapan işletmelerde, tütün kredisi veren finans kuruluşlarında çalışabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çay Eksperliği Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Maliye Programı – Meslek Tanıtımları
 4. Diş Protez Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Türkoloji Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Örme Programı – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş