Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Protez Program ı – Meslek Tanıtımları Diş protez program ının amacı , diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda çalışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektedir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Diş Protez Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Protez Programı – Meslek Tanıtımları

  Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda çalışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektedir Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, el becerisine sahip olmaları gerekir. Mezunları önlisans diploması ve Diş Protez Teknisyeni ünvanı alır. Diş Protez Teknisyeni, diş, çene, yüz, protez ve apareyleri ile ortodontik apareyleri laboratuvar uygulamalarını yürütür.

  Diş Protez Programın Amacı : Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda alışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektir.

  Diş Protez Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Program süresince öğrencilere, matematik, teknik bilimler, teknik resim, maddeler ve araç bilgisi,sabit protezler, hareketli protezler, bölümlü protezler, tam protezler, ortodonti apereyler, çene-yüz protezi ve işletme ekonomisi gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

  Diş Protez için Gereken Nitelikler : Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip olmaları gerekir.
  [g]
  Meslek İçeriği: Diş hekimince alınan ağız kalıbı üzerine, alçı ile suyu karıştırarak hamur yapar. Hamuru kalıp üzerine yerleştirir ve kaynatarak sertleştirir, Alçı kalıptan akriliği çıkarır, Dişlerin, kalıba yerleştirilmesinde diş hekimine yardım eder, Provadan gelen dişleri mumlayarak, diş eti şeklini verir, Dişleri mum kalıbın yerine plastik kalıba geçirir (mufta safhası), Kalıptan çıktıktan sonra, tesviye (fazlalıkların alınması) işlemini yapar, Protez cilası yapar, Kırılan protezleri tamir eder, Kron köprü yapar, Çarpık dişlerin düzeltilmesi için gereken malzemeleri hazırlar (bağlama kanalları), Kullandığı aletlerin bakımını yapar.

  Diş Protez Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mezunlar “Diş Protez Teknikeri” ünvanı alırlar. Diş protez teknikeri, diş ve çene-yüz protez ve apareyleri ile ortodonti apareylerin laboratuvar uygulamalarını yürütür.

  Diş Protez Teknikerinin Çalışma Alanları : Diş protez teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma olanağına sahiptirler.

  Çalışma Koşulları İş Olanakları: Diş protezcileri, diş atölyelerinde görev yaparlar. Çalışma ortamında kimyasal maddelerle, alçı ve porselenle çalışıldığından aşırı toz ve koku vardır. Birinci derecede malzeme ve aletlerle çalışırlar. Zaman zaman diş hekimleri, diş teknisyenleri ile etkileşim halindedirler. Çalışmasını haftanın her günü tam zamanlı olarak yürütür. Hafta sonu çalışması da söz konusu olabilir.

  Çalışma alanları, diş laboratuarları, özel diş klinikleri ve hastanelerdir. Meslekte iş bulma olanağı fazladır. Usta unvanını alanlar kendi adlarına işyeri açabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Radyoloji Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Protez ve Ortez Programı – Meslek Tanıtımları
 4. Ekonometri Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Dil Bilimi Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Türkoloji Programı – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş