Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Maden Program ı – Meslek Tanıtımları Maden program ı , maden cevherinin bulunması , çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir. Maden program
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Maden Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Maden Programı – Meslek Tanıtımları

  Maden programı, maden cevherinin bulunması, çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir. Maden programını bitirenler, devlete veya özel sektöre ait maden işletmelerinde görev alabilir.

  Maden Programının Amacı : Maden programı maden cevherinin bulunması, çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir.

  Maden Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Maden programında matematik, mekanik, genel kimya, jeoloji ve topografya ve teknik resim dersleri; ikinci yılda ise maden işletmesi, cevher hazırlama, maden makineleri gibi dersler okutulur. Ayrıca öğrencilerin staj yapma zorunluluğu da vardır.

  Maden için Gereken Nitelikler : Maden bölümünde eğitim görmek isteyen bir kimsenin genellikle kapalı yerlerde (yeraltı) çalışacağını göz önünde bulundurması gerekir. Bu kişi, aynı zamanda işçi ile maden mühendisi arasındaki iletişimi sağlayacağı için kişiler arası ilişkilerde de başarılı olmalıdır.

  Maden Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Maden programını bitirenlere “Maden Teknikeri” ünvanı verilir. Maden teknikerleri kömür ve diğer madenlerin yeryüzüne çıkarılması için kuyuların ve galerilerin açılması, madenlerin işletilmesi için gerekli işlemleri, maden mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.
  [g]
  Maden Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Maden programını bitirenler devlete veya özel sektöre ait maden işletmelerinde görev alabilirler.

  Çalışma Koşulları İş İmkanları: Maden teknikeri görevini maden ocağında ve büroda yürütür. Maden ocağı yer altında veya yer üstünde olabilir. Çalışma ortamı tozlu, kirli, gürültülü ve aşırı sıcaktır. Maden teknikeri, maden mühendisi, işletmeci, teknik elemanlar ve işçilerle iletişim halinde görevini yürütür.

  Maden arama ve çıkarma işleriyle uğraşan yerli ve yabancı özel şirketlerin yeraltı maden ocaklarında, yerüstü-açık ocaklarda, cevher hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde, kömür analiz laboratuarında görev yapabilmektedirler.
  Mermer fabrikası ve taş ocaklarında çalışabilirler.
  Jeolojik araştırmalarda görev alabilirler.
  Maden Tetkik Arama, Türkiye Kömür İşletmeleri, gibi kamu kuruluşlarında çalışabilirler.
  Çimento, kiremit ve seramik fabrikalarında çalışabilirler.
  Madencilik sürekli gelişme gösteren bir iş alanıdır. Yeni cevher yataklarının bulunması bu cevherlerin çıkarılmasının işletme giderlerine değecek ölçütte olup olmadığına karar verilmesi, üretimin başlaması veya durdurulması gibi teknik konular kapsamlı araştırmaları gerektirmektedir. Bilim ve teknolojik ilkeleri uygulayan, işin gereklerine uygun gereçleri seçen, alanı ile ilgili işlem ve süreçleri doğru takip edebilen, bilgisayar bilgisine sahip olan teknik elemanlar daha rahat iş bulabilmektedirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Anestezi Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Besicilik Programı – Meslek Tanıtımları
 4. Cam Seramik Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Fermantasyon Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Maden Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş